Trump před začátkem dnešního jednání ocenil "velmi dobré vztahy" s Putinem. "Myslím, že výsledky této schůzky budou výborné," řekl americký prezident k setkání s hlavou ruského státu.

"Nemohu než souhlasit s prezidentem (USA), máme o čem hovořit," řekl Putin po úvodní řeči Trumpa, v níž novinářům prezentoval body nadcházejícího jednání. Budou spolu mluvit například o obchodu nebo odzbrojení.

Donald Trump a Kim Čong-un na summitu ve vietnamské Hanoji
USA jednají s KLDR. Chystají další summit Trumpa s Kimem

Obě země během posledních měsíců oznámily, že odstupují od dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu z dob studené války. Spojené státy Rusko obviňovaly, že smlouvu porušuje, ruská strana taková tvrzení ale odmítá.

Na schůzce bude Trump s Putinem hovořit zřejmě také o Severní Koreji. Ruský prezident se v dubnu ve Vladivostoku poprvé sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Dialog mezi Washingtonem a Pchjongjangem o severokorejském jaderném odzbrojení vázne po neúspěšném summitu Trumpa s Kim Čong-unem v Hanoji letos v únoru.

Pokračování dialogu

Putin dnešní schůzku považuje za dobrou možnost, jak pokračovat v dialogu po summitu v Helsinkách. Na něm si prezidenti obou velmocí slíbili obnovení spolupráce svých zemí a Trump tehdy prohlásil, že mrazivé rusko-americké vztahy jsou minulostí.

Americký prezident Donald Trump
Odveta za sestřelený dron. Trump uvalil na Írán tvrdé sankce

Trump svému protějšku před novináři v nadsázce sdělil, aby se "nevměšoval do amerických voleb". Podle agentur tak učinil po dotazu reportéra, který se zeptal, zda Trump toto téma před Putinem zmíní na společném jednání. Ruský prezident na Trumpovu poznámku zareagoval úsměvem.

Šéf Bílého domu a šéf Kremlu se také několikrát setkali na okraj různých mezinárodních konferencí a počátkem minulého měsíce si spolu půldruhé hodiny telefonovali.

Jednání se z ruské strany účastní ministr zahraničí Sergej Lavrov, ministr financí Anton Siluanov, Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Součástí delegace Spojených států je ministr zahraničí Mike Pompeo, ministr financí Steven Mnuchin, poradce prezidenta Trumpa pro národní bezpečnosti John Bolton, personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney a tisková mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová.

Německou kancléřku Angelu Merkelovou dnes při schůzce s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem postihl tělesný třes
Merkelovou znovu postihl třes. Cítí se dobře, uvedl její mluvčí