Zeď na hranici s Mexikem chce Trump postavit, aby zabránil přílivu přistěhovalců z Mexika, mezi nimiž jsou podle něj převážně zločinci a drogoví dealeři. Ještě ve volební kampani tvrdil, že celou stavbu bude financovat jižní americký soused. Když mexická vláda takový scénář tvrdě odmítla, Trump oznámil, že projekt budou zatím platit Spojené státy.

Prezident chce například odebrat 1,2 miliardy dolarů z dotace pro výzkumné projekty Národního ústavu zdraví. O polovinu peněz má přijít americký grantový program, jehož rozpočet by byl omezen na 1,5 miliardy. O půl miliardy se mají snížit výdaje na budování dopravních staveb. Část uspořených peněz má jít na stavbu zdi.

Čtěte také: Mayová spustila odpočítávání brexitu a vyzvala Brity k jednotě

Podle agentury AP mají Trumpovy představy malou naději na úspěch v Kongresu. Demokraté hrozí, že projednávání zablokují filibusterem, tedy ochromením poslanecké debaty dlouhými projevy. Republikáni se takové situaci chtějí vyhnout a navíc mnozí nechovají k budování zdi velké sympatie. "Chtěl bych slyšet detaily. Co to má být za zeď?" adresoval například do Bílého domu dotaz vlivný republikánský senátor John McCain.

Situaci kolem zdi a obecně rozpočtových reforem může výrazně ovlivnit blížící se hlasování o penězích pro fungování federálních úřadů. Jejich činnost je ohrožena, protože dosavadní zákon o jejich financování vyprší o půlnoci 28. dubna. Pokud by se nepodařilo schválit nový zákon, hrozilo by mnoha vládním agenturám, že budou muset kvůli nedostatku peněz přerušit činnost a zavřít.

Po fiasku kolem likvidace zdravotní reformy Obamacare, jejíž zrušení minulý týden pro nedostatek hlasů neprošlo, se podle amerických komentátorů republikáni chtějí v Kongresu vyhnout další blamáži. Nový návrh na financování vládních úřadů už prý kongresoví vyjednavači připravují, Trumpem navrhované škrty v něm ale obsaženy nejsou.

Čtěte také: Trump podepsal dekret, kterým končí Obamovy ekologické regulace