Na rozdíl od své pravděpodobné soupeřky Hillary Clintonové, která se jako zkušená politička už během primárek obklopila špičkovými experty, Trump složení svého volebního týmu zanedbal. Podíl na tom podle amerických médií zřejmě má bývalý šéf jeho kampaně Corey Lewandowski, který razil tezi, že Trumpovi stačí k vítězství pouhá síla jeho osobnosti.

Republikánský kandidát se ale nedávno Lewandowského zbavil a chce budovat nový, zkušenější tým. „Mnozí stratégové, kteří nejlépe rozumějí prezidentské politice, se obávají, že ocitnou-li se na Trumpově výplatní pásce, pokazí si profesní životopis, odradí jiné klienty a způsobí si dokonce potíže u sebe doma," napsala AP.

„Nezvedl bych ani prst, abych Donaldu Trumpovi pomohl," prohlásil někdejší poradce prezidenta George Bushe mladšího Brent Swander. „Všechno, čemu jsme učili naše děti – nenadávat, neponižovat, respektovat druhé – je přesným opakem toho, do (Trump) dělá," konstatoval.

Pomoc Trumpovi už podle AP odmítly stovky lidí. Je prý mezi nimi i 150 bývalých členů volebního štábu Trumpova hlavního soupeře v republikánských primárkách Teda Cruze, kteří odmítli „jako jeden muž". Nechtějí sloužit Trumpovi, i když mnozí z nich aktuálně nemají práci. „I kdybych snad sám chtěl pro Trumpa pracovat, manželka by mě zabila," prohlásil Scott Smith, jeden z bývalých Cruzových poradců.

Trumpova potřeba sestavit volební štáb je urgentní. Na vyřizování stovek novinářských dotazů má například jediného placeného pracovníka, celkem podle AP pro Trumpa pracuje asi 70 lidí. Ve štábu Clintonové jich pracuje desetinásobek.