Továrna nyní jede na plné obrátky, aby se vše stihlo do Spojených států vyvézt, než šéf Bílého domu zatíží asijskou zemi dalšími cly. Reportáž přinesla agentura Reuters.

"Keep America Great!" (Udržme Ameriku velkou!) hlásají transparenty v barvách americké vlajky.


Vyrobila je továrna Ťia-chao, která běžně šije vlajky v čínském městě Fu-jang v provincii An-chuej. Od března jich vyrobila 90 tisíc kusů. Paradoxní je fakt, že si je Trump nechává šít v zemi, kterou opakovaně osočuje a označil ji za nepřítele, alespoň co se obchodu týče. 

Podle šéfky výroby Jao Jüan-jüan je důvodem tak velké objednávky americko-čínský spor o cla, který vyvolal Trump. „Je to úzce propojené. Připravují se dopředu kvůli tomu, že clům ještě nepodléhají,“ vysvětluje Jüan-jüan.

 

Trump uložil cla na čínský vývoz do USA v hodnotě 34 miliard dolarů. Poté, co Peking odpověděl podobnou mincí, Washington oznámil, že jej potrestá dalšími cly na zboží v hodnotě 200 miliard dolarů. Pohrozil také, že zavede tarify na všechno čínské zboží. Dotklo by se tak i zmíněných vlajek, které se jim zatím vyhýbají.

Dílna šila pro Trumpa i při jeho předchozí kampani, vyráběla bannery s nápisem “Make America Great Again” (učiníme Ameriku znovu velkou).

„Tržby nám od roku 2015 neuvěřitelně rostou,“ říká Jüan-jüan. „Pokud však bude Trump nadále pokračovat ve zvyšování cel, určitě už nebudeme přijímat další zakázky. Nebudeme je moci ušít levněji. O svou existenci se ale nebojíme, máme i jiné zákazníky,“ dodává.

Továrna ale nevyrábí jen pro amerického prezidenta. Šije národní vlajky řadě států, včetně nejrůznějších reklamních bannerů a vlajek pro pochody homosexuálů v barvách duhy.