Páteční osobní setkání na nejvyšší úrovni mezi severokorejským a jihokorejským vůdcem se považuje za důležitý krok ke zmírnění napětí na Korejském poloostrově a současně za hlavní indikátor toho, v jaké atmosféře se vůdce KLDR Kim Čong-un setká s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Šlo o třetí summit mezi oběma vůdci od korejské války, která proběhla v letech 1950 až 1953. Ty předchozí se konaly v letech 2000 a 2007 a Kimův otec Kim Čong Il se při nich sešel se svými tehdejšími jihokorejskými protějšky Kimem Te-džungem a Ro Mu-hjŏnem.

Kim Te-džung získal za svou roli při realizaci prvního summitu v roce 2000 Nobelovu cenu míru a vdova po něm nyní zaslala Munovi Če-inovi blahopřejný telegram, v němž uvedla, že doufá, že také on bude laureátem letošní Nobelovy ceny. Mun Če-in by ale přál toto ocenění spíš Donaldu Trumpovi. "Nobelovu cenu míru může převzít prezident Trump. Všechno, co musíme udělat, je mír," uvedl Če-in. Informuje o tom AFP.

Situace na Korejském poloostrově se v loňském roce vyhrotila do té míry, že vyvolala obavy z mezinárodního jaderného konfliktu. Trump se častoval se severokorejským vůdcem v médiích častými nadávkami a vzájemně si vyhrožovali, severokorejské jaderné zkoušky pak znepokojovaly další země v jejich dosahu, zejména Japonsko.

Současný tlak na smíření, vyvolaný právě Munem Če-inem, který zastává politiku umírněného vzájemného dialogu s KLDR, tak představuje naději na pozitivní zvrat politické situace, který byl ještě před dvěma měsíci nemyslitelný. Jihokorejský prezident se snaží hrát roli mírového zprostředkovatele mezi oběma náladovými vůdci, a jak to vypadá, zatím se mu to daří.

Podle britské sázkové kanceláře Coral jsou v otázce kandidátů na letošní Nobelovu cenu míru hlavními favority právě Kim Čong-un a Mun Če-in, a to s kursem čtyři ku šesti. Za nimi následuje Donald Trump a Vysoký komisař OSN pro uprchlíky, oba s kursem deset ku jedné.