Nová strategie v Afghánistánu nebude podle Trumpa založena na časových plánech, ale na podmínkách na bojišti, avšak konkrétní plány neuvedl.

Americký prezident upozornil, že rozhodnutí neznamená "bianko šek" pro Afghánistán: "Amerika bude spolupracovat s afghánskou vládou, dokud uvidí odhodlání a pokrok," řekl.

Trump také varoval Pákistán, že Spojené státy již nebudou tolerovat zemi, která nabízí extrémistům "bezpečné útočiště". Podle něj má země "hodně co ztratit", pokud nebude s Američany spolupracovat: "Zaplatili jsme Pákistánu miliardy a miliardy dolarů - ten však současně poskytoval zázemí pro teroristy, proti kterým bojujeme," uvedl.

Mluvčí pákistánské armády, generálmajor Asif Ghafoor, toto nařčení odmítl: "V Pákistánu neexistují útočiště pro teroristy, operovali jsme proti všem teroristům."

Trump také uvedl, že USA budou hledat silnější partnerství s Indií. Mezitím také objasnil, že očekává, že ho jeho stávající spojenci podpoří v nové strategii a že chce, aby zvýšili příspěvky svých zemí "v souladu s našimi vlastními". Americký ministr obrany Jim Mattis uvedl ve svém prohlášení, že "několik" amerických spojenců se již "zavázalo ke zvýšení počtu vojsk".

Trump však odmítl sdělit, kolik dalších amerických vojáků bude nasazeno. Očekávalo se, že půjde o další čtyři tisíce vojáků, což požadoval generál John Nicholson, vrchní americký vojenský velitel v zemi. "Nebudeme mluvit o počtu vojáků nebo o našich plánech," dodal Trump. Podle něj také v bitvě proti skupinám, jako je al-Kájda nebo takzvaný Islámský stát, dojde k eskalaci. "Potřebují vědět, že se nemají kam schovat - že žádné místo není mimo dosah amerických zbraní," uvedl.