Vůdce KLDR také vyjádřil ochotu se sejít s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ještě tento rok v Rusku. Podle BBC jde o významný signál do Washingtonu, že Severní Korea má zájem i o jiné silné spojence, než jsou Spojené státy. 

"Přijeďte do Ruska, rádi Vás tam uvidíme," řekl Kimovi Lavrov, kterého cituje agentura TASS.

Americký prezident Donald Trump totiž minulý týden zrušil svou plánovanou schůzku se severokorejským vůdcem, ke které mělo dojít v Singapuru v půlce června. Nedlouho poté však uvedl, že by se přece jen uskutečnit mohla.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un (vlevo) a americký prezident Donald Trump.
Trump nečekaně zrušil historický summit s vůdcem KLDR Kim Čong-unem

Včera se také sešel americký ministr zahraničí Mike Pompeo s jedním z nejbližších spolupracovníků vůdce Kim Čong-una, generálem Kim Jong-čol. Generál mu předal dopis pro Trumpa. Pompeo ujistil, že "přípravy na americký summit s KLDR se vyvíjejí správným směrem." 

KLDR a USA pracují na tom, aby se historický summit 12. června v Singapuru uskutečnil i přesto, že Trump své setkání s Kimem zrušil. Šlo by tak o první setkání představitelů obou zemí. KLDR se vyjádřila, že má o setkání stále zájem, stejně tak hodlá pokračovat v denuklearizaci korejského poloostrova.

Generál, který je zároveň vice-předsedou severokorejské strany pracujících, je nejvyšším představitelem KLDR, který navštívil Spojené státy v posledních 20 letech.

"Chceme silnou, propojenou, bezpečnou a prosperující Severní Koreu, která bude integrována mezi komunitu ostatních národů," uvedl Pompeo.

Donald Trump
Trump couvá. Summit s Kim Čong-unem by mohl být v původním termínu

"Velmi dobré setkání se Severní Koreou," komentoval na twitteru Trump.

„Udělali jsem velký pokrok směrem k summitu,“ uvedl Pompeo. „Naše vztahy procházejí zlomovým okamžikem. Byla by tragédie tuto příležitost promarnit,“ dodal Pompeo.

Donald Trump
Trump potvrdil, že do Států míří vysoký severokorejský úředník domluvit summit