Donald Trump o víkendu napsal, že s Putinem diskutovali o možnosti vytvořit "neproniknutelnou" jednotku počítačové bezpečnosti, která by se zabývala například hrozícími riziky kybernetického útoku během voleb.

Nápad se stal okamžitě terčem ostré kritiky amerických republikánů, podle nichž nelze mít v Rusko důvěru. Trump pak od něj ještě během neděle ustoupil. "To, že jsme se s prezidentem Putinem o jednotce kybernetické bezpečnosti mluvili, ještě neznamená, že může vzniknout. Nemůže," napsal na svůj Twitter.

"Není to sice ten úplně nejpitomější nápad, jaký jsem kdy slyšel, ale hodně se tomu blíží," uvedl například senátor Lindsey Graham z Jižní Karolíny pro televizní stanici NBC.

Také ostatní republikáni protestovali proti tomu, aby Spojené státy jakkoli spolupracovaly s Ruskem na počítačové bezpečnosti poté, co měla Moskva zasáhnout hackerskými útoky do loňských prezidentských voleb. 

Ash Carter, který byl tajemníkem amerického ministerstva obrany až do konce prezidentského období Trumpova předchůdce Baracka Obamy, to pro CNN komentoval jednoznačně: "Je to totéž, jako když vám někdo vyloupí dům, a vy ho pak navrhnete za člena pracovní skupiny řešící vloupání."

Jakákoli společná iniciativa USA a Ruska v oblasti počítačové bezpečnosti by navíc pravděpodobně čelila mnoha právním překážkám v závislosti na tom, jak moc by se mohla dotýkat vojenských nebo zpravodajských operací. Americký federální zákon o národní obraně totiž zakazuje Pentagonu, pod nějž padá i počítačové velitelství USA, vynaložit jakékoli prostředky na bilaterální vojenskou spolupráci s Ruskem. Podle bývalého amerického velvyslance v Rusku Michaela McFaula navíc existuje zákaz sdílet s Ruskem informace, které by odhalovaly Moskvě schopnosti Spojených států v oblasti kybernetiky. 

"Rusko by se k takovému požadavku postavilo stejně odmítavě. To se jednoduše nestane," řekl McFaul agentuře Reuters.

Trump se snažil o větší sblížení s ruskou vládou už během své volební kampaně. Jeho administrativa pak čelila vyšetřování, podle nějž Rusové zasáhli s jejím vědomím do amerických voleb, a to ve prospěch Trumpa. Existenci možných tajných dohod mezi Trumpovým volebním štábem a ruskou stranou prošetřuje Robert Mueller. Deník New York Times navíc přinesl informaci, podle níž se Trumpův syn, Donald Trump junior, sešel s ruskou právničkou, která mu nabízela defamační materiály o Trumpově protikandidátce Hillary Clintonové. Moskva nicméně jakýkoli svůj zásah do průběhu amerických voleb popírá.

Podle předsedy amerického sněmovního výboru pro zpravodajskou činnost Adama Schiffa se Rusko nikdy nemůže stát v oblasti počítačové bezpečnosti Spojeným státům důvěryhodným partnerem. "Kdyby měla být naší nejlepší obranou pro volby společná počítačová jednotka, můžeme rovnou poslat volební urny do Moskvy," řekl Schiff v CNN.

Podle deníku Washington Post navíc americká vláda nezávisle na všem výše řečeném v sobotu uvedla, že hackeři financovaní ruskou vládou mají na svědomí nedávný útok na obchodní systémy amerických jaderných elektráren a dalších energetických společností. 

Kromě počítačové bezpečnosti jednal Trump s Putinem o Sýrii, kde se v pátek podařilo dosáhnout společné dohody mezi Spojenými státy, Ruskem a Jordáneskem o příměří a snížení napětí v jihozápadní Sýrii. Podle Trumpa tato dohoda zachrání řadu životů. "Nyní je čas posunout konstruktivní spolupráci s Ruskem vpřed!" napsal Trump na svůj Twitter. Myšlenku na spolupráci v oblasti počítačové bezpečnosti ale vzdal.