„Myslím, že profilování je něco, o čem budeme muset začít v této zemi uvažovat," odpověděl Trump na dotaz novinářů ze CBS, zda je třeba se zaměřit v boji proti islamistickému násilí na americké muslimy. „Máte tady Izrael a máte tady i jiné. Ti to dělají a dělají to s úspěchem. Koncept profilování se mi nelíbí, ale musíme začít používat zdravý rozum," dodal Trump.

Realitní magnát si vysloužil vlnu kritiky kvůli svým nedávným komentářům na účet amerických muslimů po útoku střelce v gay klubu v Orlandu na Floridě, kde zahynulo 49 lidí. Už dříve vyzval k dočasnému zákazu vstupu muslimů do Spojených států či k pozastavení imigrace ze států s „prokázanou teroristickou minulostí".

Pečlivý dohled

Trump v rozhovoru také znovu vyzval k pečlivějšímu dohledu nad mešitami v USA. „Když se podíváte na Francii, tak ve Francii to dělají. Vlastně některé mešity i zavírají," uvedl prezidentský kandidát. V rámci výjimečného stavu, který Francie vyhlásila po atentátech z loňského 13. listopadu, úřady v zemi uzavřely několik mešit kvůli podezření, že v nich dochází k radikalizaci muslimů.

Útočník z Orlanda Omar Mateen, syn přistěhovalců z Afghánistánu, se přihlásil k organizaci Islámský stát. Podle amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) se ale zřejmě radikalizoval sám, protože zatím nejsou důkazy, že by dostával instrukce nebo pomoc od zahraničních islamistů.

Pravděpodobná demokratická kandidátka na prezidentku USA Hillary Clintonová Trumpovy výroky na adresu muslimů už dříve označila za důkaz toho, že není vhodným kandidátem na nejvyšší úřad v zemi.