Prezidentské volby v USA
Prezidentem byl ve všeobecných volbách občany určen Joe Biden a viceprezidentkou byla určena jeho spolukandidátka Kamala Harrisová, oba politici Demokratické strany.
Podívejte se, jak probíhal boj o Bíly dům > Veřejná debata k volbám prezidenta USA
- Po sečtení zhruba 99 % hlasů 1. prosince 2020 získal Joe Biden okolo 81 milionů hlasů a Donald Trump 74 milionů hlasů, což jsou dva nejvyšší výsledky v historii Spojených států.
- Na základě voleb Joe Biden získal 306 hlasů a Donald Trump 232 hlasů volitelů, což volitelé potvrdili konečnou volbu 14. prosince 2020, která byla oficiálně sečtena a potvrzena 7. ledna.
- Volby se konaly v řádném termínu čtyř let od voleb v roce 2016, ve kterých se stal prezidentem kandidát Republikánské strany Donald Trump a jeho viceprezidentem Mike Pence, kteří svoje funkce v roce 2020 neúspěšně obhajovali.
- Jednalo se o 59. volby prezidenta Spojených států amerických. Dne 6. a 7. ledna 2021 konala společná schůze obou komor Kongresu, kde byly oficiálně sečteny výsledky.
- Dne 20. ledna 2021 vítěz voleb nastoupí do funkce prezidenta. Od roku 1900, kdy účast přesáhla 70 %, šlo o volby s nejvyšší procentuální účastí.
Sněmovna reprezentantů 13. ledna, krátce před skončením prezidentského mandátu, schválila ústavní žalobu, podle níž se Trump provinil podněcováním ke vzpouře. Jeho počínání podle žaloby 6. ledna, kdy se sešel Kongres k potvrzení výsledků prezidentských voleb, vedlo k útoku Trumpových stoupenců na Kapitol. Násilnosti si vyžádaly pět lidských životů.
Odstoupení Bowerse a Barberiové z obhajoby je podle Reuters výsledkem "oboustranného" rozhodnutí - tedy advokátů i Trumpa. Tým obhajoby již dříve opustili tři další právníci.
Trump se s Bowersem neshodl na strategii před zahájením senátního řízení, s nímž se počítá v týdnu od 8. února. Bývalý prezident je nadále přesvědčený, že se stal obětí masivního volebního podvodu, díky němuž ve volbách loni v listopadu zvítězil nynější prezident Joe Biden.
Zmatek v právním týmu
Reuters píše, že v Trumpově právním týmu vládne zmatek a v tomto okamžiku není jasné, kdo bude exprezidenta zastupovat. Neočekává se, že by se do jednání zapojili bývalí Trumpovi právní poradci v Bílém domě Pat Cipollone a Patrick Philbin, kteří se účastnili jednání při prvním impeachmentu, kdy byl prezident obvinění zproštěn.
"Snaha demokratů usvědčit prezidenta, který už není v úřadu, je naprosto neústavní a špatná pro naši zem. Ve skutečnosti už 45 senátorů o protiústavnosti hlasovalo," řekl Trumpův právní poradce Jason Miller. Podle něj bude o složení právního týmu rozhodnuto co nejrychleji.
Aby byl Trump odsouzen, muselo by s 50 demokratickými členy 100členného Senátu hlasovat nejméně 17 jejich republikánských kolegů. Při úterním hlasování o ústavnosti žaloby se ale k 50 demokratům připojilo jen pět republikánů, což naznačuje, že Trump odsouzen nebude.
V americké praxi musí ústavní žalobu na hlavu státu projednat obě kongresové komory: Sněmovna reprezentantů impeachment podává a Senát v roli soudu o něm rozhoduje. Trump je prvním americkým prezidentem, který se během svého mandátu dočkal dvou ústavních žalob.