Sněmovna reprezentantů 13. ledna, krátce před skončením prezidentského mandátu, schválila ústavní žalobu, podle níž se Trump provinil podněcováním ke vzpouře. Jeho počínání podle žaloby 6. ledna, kdy se sešel Kongres k potvrzení výsledků prezidentských voleb, vedlo k útoku Trumpových stoupenců na Kapitol. Násilnosti si vyžádaly pět lidských životů.

Odstoupení Bowerse a Barberiové z obhajoby je podle Reuters výsledkem "oboustranného" rozhodnutí - tedy advokátů i Trumpa. Tým obhajoby již dříve opustili tři další právníci.

Bývalý hlavní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon
Trumpovo loučení: omilostnil svého exporadce Bannona a desítky dalších lidí

Trump se s Bowersem neshodl na strategii před zahájením senátního řízení, s nímž se počítá v týdnu od 8. února. Bývalý prezident je nadále přesvědčený, že se stal obětí masivního volebního podvodu, díky němuž ve volbách loni v listopadu zvítězil nynější prezident Joe Biden.

Zmatek v právním týmu

Reuters píše, že v Trumpově právním týmu vládne zmatek a v tomto okamžiku není jasné, kdo bude exprezidenta zastupovat. Neočekává se, že by se do jednání zapojili bývalí Trumpovi právní poradci v Bílém domě Pat Cipollone a Patrick Philbin, kteří se účastnili jednání při prvním impeachmentu, kdy byl prezident obvinění zproštěn.

"Snaha demokratů usvědčit prezidenta, který už není v úřadu, je naprosto neústavní a špatná pro naši zem. Ve skutečnosti už 45 senátorů o protiústavnosti hlasovalo," řekl Trumpův právní poradce Jason Miller. Podle něj bude o složení právního týmu rozhodnuto co nejrychleji.

Bill Clinton
Když prezidentům USA skončí mandát: skáčou padákem, farmaří, vyhrávají Grammy

Aby byl Trump odsouzen, muselo by s 50 demokratickými členy 100členného Senátu hlasovat nejméně 17 jejich republikánských kolegů. Při úterním hlasování o ústavnosti žaloby se ale k 50 demokratům připojilo jen pět republikánů, což naznačuje, že Trump odsouzen nebude.

V americké praxi musí ústavní žalobu na hlavu státu projednat obě kongresové komory: Sněmovna reprezentantů impeachment podává a Senát v roli soudu o něm rozhoduje. Trump je prvním americkým prezidentem, který se během svého mandátu dočkal dvou ústavních žalob.