„Přes rozdíly mezi našimi politickými názory respektuji službu senátora John McCain vykonal pro svou vlast,“ uvedl v oficiálním vyjádření americký prezident. Na setkání s představiteli evangelické církve později prohlásil, že soucítí s rodinou zesnulého senátora. „V následujících dnech budeme mít spoustu práce. Velice si ceníme věšho, co senátor McCain pro naši zemi udělal.“

Americký senátor John McCain
Trump odmítl ocenit McCaina v oficiálním prohlášení, upřednostnil Twitter

Americký prezident čelil ostré kritice veřejnosti i vlasních spolupracovníků poté, co nejprve odmítl vydat oficiální prohlášení k úmrtí populárního politika a následně zrušil rozhodnutí o uctění jeho památky svěšením vlajek v Bílém domě na půl žerdi. Během několika pondělních vystoupení před zástupci médií navíc důsledně ignoroval otázky ohledně arizonského senátora.

Pod tlakem kapituloval

Vydání oficiálního prohlášení prosazovali jak tisková tajemnice Bílého domu Sarah Sandersová, tak šéf jeho osazenstva John F. Kelly. Jak však uvedl The Washington Post, Trump pouze odpověděl, že upřednostňuje tweet a celé prohlášení oceňující McCainův život zamítl.

Během pondělí však tlak na prezidenta ze všech stran sílil. Podle kritiků neprojevil dostatečnou soustrast s úmrtím senátora. „Důrazně vás vyzývám, abyste vydal patřičné prezidentské prohlášení k úmrtí senátora McCaina na počest jeho službě vlasti,“ vzkázal Trumpovi velitel Americké legie, sdružující válečné veterány. Ten tak podle CNN nejprve svolil s opětovným svěšením vlajek a následně společně se Sandersovou připravili konečnou podobu oficiálního vyjádření.

Na otázku co změnilo prezidentův názor Sandersová odpověděla: „Bylo to rozhodnutí pana prezidenta a text prohlášení mluví sám za sebe.“ Trump v něm mimo jiné uvedl, že požádal víceprezidenta Mika Pence o pronesení řeči na ceremoniálu k oslavě McCainova života, který se uskuteční v pátek ve washingtonském Kapitolu.

Barack Obama a John McCain
Odešel nejstatečnější z politiků. McCainova smrt zasáhla Obamu i Clintonovou

„Máme radost, že se Bílý dům rozhodl udělat správnou věc,“ prohlásil následně mluvčí Americké legie Joe Plenzler. „Je to symbolický čin, ale velice důležitý.“ Již dříve vyjádřili lítost nad úmrtím senátora McCaina například bývalý americký prezident Barack Obama či neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová.

Kdo byl John McCain?Americký politik a veterán války ve Vietnamu John McCain se narodil 29. srpna 1936 na území dnešní Panamy, které v té době spadalo pod správu Spojených států amerických. V roce 1967 byl jako vojenský pilot poslán do bojů vietnamské války, kde byl sestřelen a následně držen v zajetí více než pět let. Během zajetí musel čelit mučení i dlouhodobému pobytu v izolaci, kde se pokusil o sebevraždu.

V roce 1982 úspěšně kandidoval do sněmovny reprezentantů a o čtyři roky později byl poprvé zvolen senátorem státu Arizona. Opakovaně se také pustil do boje o prezidentský úřad. V roce 2000 však v republikánských primárkách neuspěl proti Georgi Bushovi a v roce 2008 sice v primárkách uspěl, ale ve volbách nedokázal porazit budoucího prezidenta Baracka Obamu.

Až do své smrti patřil McCain mezi nejvýraznější představitele republikánské strany. Byl však ostrým kritikem svého stranického kolegy, prezidenta Donalda Trumpa. Těsně před svou smrtí prohlásil, že si nepřeje, aby se Trump zúčastnil jeho pohřbu. Senátor John McCain podlehl 25. srpna 2018 ve věku 81 let agresivní formě rakoviny mozku.

Americký senátor John McCain
Zemřel americký senátor John McCain. Vzepřel se mučení i Trumpovi