Plynovod z Ruska do Německa po dně Baltského moře, který má podporu Německa, vyvolává opakovaně silnou kritiku Varšavy i Washingtonu. Ruský prezident Vladimir Putin o něm minulý týden naopak prohlásil, že prospěje Evropě, ale není v zájmu těch, "kdo trvají na výjimečnosti a svévoli".

Americký ministr energetiky Rick Perry v květnu řekl, že "v nepříliš vzdálené budoucnosti" bude vypracován zákon o sankcích, který postihne společnosti podílející se na budování kontroverzního plynovodu. "Senát Spojených států návrh zákona schválí, Sněmovna reprezentantů ho potvrdí, a pak ho dostane prezident, který to podepíše, a budou sankce za Nord Stream 2," prohlásil tehdy ministr.

Jaderná energie

Dnes Perry novinářům řekl, že Spojené státy podepsaly s Polskem několik memorand včetně dokumentu o "velkém rozšíření" stávajících kontraktů o nákupu zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Loni v říjnu polská státní společnost PGNiG podepsala smlouvu o nákupu LNG s americkou firmou Venture Global LNG, v listopadu pak s další americkou firmou Cheniere Marketing International.

Polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski dnes ve Varšavě prohlásil, že Spojené státy projevují zájem o spolupráci s Polskem v jaderné energetice. Polsko přitom nestojí jen o dodávku technologie, ale i o partnerství, řekl v polském Sejmu poslancům.

"Spolu s technologií chceme partnerství až do 49 procent účasti na projektu. Nejde o jeden jaderný blok, ale až o dvacetiletou spolupráci při budování šesti až devíti bloků," konstatoval. Jedná se prý s více partnery, ale největší zájem mají americké firmy.

Přesun vojáků

Spojené státy a Polsko současně dojednávají přesun dvou tisíc amerických vojáků z Německa do Polska. Trump pochválil záměr Varšavy koupit v USA dvaatřicet letounů F-35, o němž Polsko informovalo koncem května. Páteř polského letectva v současnosti tvoří stíhačky F-16 americké výroby. Americký prezident slíbil, že navštíví Polsko, termín ale ještě nebyl dohodnut. Že by Polsko ustupovalo od demokratických principů, jak Varšavu kritizuje Evropská komise, Trumpa neznepokojuje.

Varšava řadu měsíců ve Washingtonu lobbovala za vytvoření stálé americké vojenské základny na svém území. Prezidenti mají dnes podepsat dohodu, o jejímž obsahu žádná ze stran neoznámila detaily. Všeobecně se očekává, že půjde právě o zvýšení počtu amerických vojáků v Polsku.

Letka dronů

Dudův kancléř Krzysztof Szczerski dnes podle agentury PAP novinářům řekl, že prezidenti se dohodli na podmínkách smlouvy o "zvýšené přítomnosti" amerických vojáků v Polsku. Podle amerických zdrojů vyšle Pentagon do Polska kromě vojáků i letku dronů Reaper.

Američtí vojáci nyní v Polsku nejsou rozmístěni trvale, v rámci rotace sil NATO jich tam je v průměru okolo 4500. Na stejném principu udržuje NATO i posádky v pobaltských zemích. Polsko se o přechod na trvalý režim snaží od ruské anexe ukrajinského Krymu v roce 2014.

O vojenské spolupráci bude podle Szczerského podepsána politická dohoda. "Obsahuje veškeré prvky potřebné k dojednání kvalitativní i kvantitativní změny přítomnosti amerických jednotek v Polsku v rámci sil NATO". O trvalé základně se kancléř nezmínil.

Druhá návštěva

Duda je v Bílém domě v krátké době už podruhé. Při setkání s Trumpem loni v září prohlásil, že jeho země je připravena investovat do vybudování trvalé americké vojenské základny na polském území dvě miliardy dolarů (přes 45 miliard korun). Základna by se podle Dudy dokonce měla jmenovat Fort Trump.

Pentagon měl podle informací agentury AFP vůči polským plánům určité výhrady. Tvrdil, že prostor navrhovaný pro základnu polskou stranou je nedostatečný pro výcvik amerických jednotek, zejména dělostřelectva. Zcela zásadní nespokojenost s plánem na vybudování stálé základny USA podle očekávání vyjádřila Moskva.