Trump dále v projevu vyzval západní spojence NATO v Evropě, aby vydávaly víc peněz na obranu a srovnával je s Polskem, které podle něj splňuje dohodnutá dvě procenta HDP. Uvedl také, že Spojené státy a Polsko sdílejí podobné hodnoty.

"Diskutovali jsme o našem vzájemném odhodlání chránit hodnoty, na nichž stojí naše aliance: svobodu, suverenitu a právní stát," řekl po setkání na společné tiskové konferenci s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

Podle Trumpa Spojené státy podporují Polsko v reakci na destabilizující chování Ruska a spolupracují s ním. Hodnocení Ruska coby destabilizujícího faktoru záhy odmítl Kreml. Trump se má sejít s ruským prezidentem na osobní schůzce v Hamburku během pátku. 

Další kritické věty z Trumpova projevu očividně mířily na Evropskou unii, byť ji přímo nejmenoval. "Západ se stal skvělým nikoli kvůli papírování a předpisům, ale díky tomu, že lidé mohli následovat své sny a naplnit své osudy," řekl. V souvislosti s přebujelou byrokracií přitom v minulosti zmiňoval nejčastěji právě EU.

Polský prezident Andrzej Duda při společné tiskové konferenci prohlásil, že věří, že Trump bere bezpečnost Polska vážně.

Ve Varšavě se Trump setkal také s dalšími středoevropskými lídry, stejně jako s hlavami balkánských a pobaltských států. Slovinský prezident Borut Pahor ho při této příležitosti pozval k návštěvě Slovinska, kde vyrůstala současná Trumpova manželka Melania. Podle Pahorova kabinetu Trump pozvání přijal, byť zatím není zřejmé, kdy by se tato návštěva měla uskutečnit.

Melania Trumpová vyrůstala ve městě Sevnica ve východním Slovinsku a ve slovinském hlavním městě Lublaň pak zahájila svou kariéru v modelingu, v níž pokračovala i po přestěhování do Spojených států.