"Ano, chtěl bych to udělat," odpověděl Esper na dotaz novináře, zda by Pentagon podpořil rozmístění raket v Asii. " Byl bych raději, kdyby to bylo v řádu měsíců… tyto věci ale mohou trvat déle, než čekáte, " doplnil Esper při své návštěvě Sydney.

Vesmírná loď Sojuz, která je součástí Mezinárodní vesmírné stanice ISS
USA končí smlouva s Rusy, svoje rakety ale nemají

Šéf Bílého domu Donald Trump mezitím vyjádřil přesvědčení, že se novou smlouvu podaří uzavřít.  Na otázku novinářů, jak chce nyní předejít závodům v jaderném zbrojení, Trump v pátek odpověděl, že jeho vláda již s ruskými představiteli hovořila o možnosti nové smlouvy. "V jistém okamžiku bychom museli zapojit také Čínu," dodal americký prezident.

Skvělá věc pro svět

Podle Trumpa by to byla "pro svět skvělá věc". "Čína byla tou myšlenkou velmi nadšená a Rusko také. Takže si myslím, že smlouvu mít budeme," kostatoval Trump. 

Dohoda INF signatářům zakazovala výrobu, zkoušky a rozmisťování pozemních raket a střel s plochou dráhou letu s doletem od 500 do 5500 kilometrů; omezení se týkalo rovněž odpalovacích zařízení. USA její vypovězení s půlroční lhůtou oznámily letos v únoru. V létě dekret o odstoupení od smlouvy podepsal i ruský prezident Vladimir Putin.

Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov
Konec smlouvy o likvidaci raket ohrožuje bezpečnost světa, říká Gorbačov