Trump poměrně neobvykle neměl několik posledních dní ve svém veřejném kalendáři žádné oficiální akce. Podle AP byl kromě dvou výletů na golfové hřiště celou dobu v Bílém domě a už šest dní nepřišel s žádným oficiálním veřejným vystoupením.

Každý den však na twitteru posílá naštvané a nepodložené příspěvky, v nichž tvrdí, že přišel o vítězství kvůli blíže neupřesněným volebním podvodům.

Americký prezident Donald Trump v Bílém domě ve Washingtonu, 5. listopadu 2020
Personální změny. Bílý dům dosadil na ministerstvo obrany lidi loajální Trumpovi

Prezidentův tým podal řadu žalob v některých klíčových státech. Některé z nich už soudy zamítly a právní experti tvrdí, že ani ty zbylé velmi pravděpodobně neohrozí Bidenovo předpokládané vítězství.

Trump však za poslední dny podnikl několik personálních změn ve své administrativě, když vyhodil šéfa Pentagonu a do několika vysokých postů na ministerstvu obrany dosadil svoje loajalisty.

Trumpem jmenovaná šéfka Správy obecných služeb (GSA) Emily Murphyová pak zřejmě kvůli prezidentově neochotě uznat porážku zatím neudělila formální souhlas se zahájením příprav na převzetí úřadu nově zvoleným prezidentem.

Bidenův tým proto dosud nemá k dispozici finance určené na přípravy na převzetí moci, nemohl také začít s některými dalšími potřebnými kroky na ministerstvech. Biden jednání Trumpa a jeho přívrženců v úterý označil za ostudné.

Demokrat Biden dnes se svou manželkou Jill položil věnec u památníku Korejské války ve Filadelfii. Jeho syn Beau, který v roce 2015 podlehl rakovině mozku, byl majorem pensylvánské národní gardy a někdejší viceprezident často o jeho smrti mluvil v proslovech před volbami.

Sněmovna reprezentantů v americkém Kongresu. Ilustrační snímek
Demokraté mají ve Sněmovně reprezentantů většinu. Jejich převaha se ale ztenčí

Jill Bidenová se přitom podle agentury AP již z pozice druhé dámy za vlády Baracka Obamy zabývala problematikou rodin příslušníků armády a je proto pravděpodobné, že se této tématice bude věnovat také jako první dáma.

Biden měl kromě obřadu v plánu pouze soukromé schůzky se svým týmem pověřeným přípravami na převzetí úřadu.