Trump je prvním americkým prezidentem od roku 2000, který se Světového ekonomického fóra zúčastnil, už proto byl jeho projev očekáván s napětím. Přišel navíc zhruba rok od jeho nástupu do úřadu, což nebyl pro amerického prezidenta rok jednoduchý a zvládl během něj podráždit jak nepřátele Spojených států, tak i jejich spojence. Například tím, že odstoupil od klimatické dohody v Paříži a že zvýšil napětí ve vztazích se Severní Koreou, Íránem a Palestinci.

Ve svém vystoupením, adresovaném vrcholným politikům a top manažerům, kteří se davoského fóra účastní, se Trump před těmito obviněními hájil.

"Jako prezident Spojených států budu vždy klást Ameriku na první místo. Stejně jako by měli představitelé jiných zemí klást na první místo své země. Ale že je Amerika na prvním místě, neznamená, že je sama," uvedl Trump. 

Ještě před jeho projevem se ozvala řada vládních představitelů i významných vrcholných podnikatelů, kteří ho kritizovali za to, že jeho politika zahání Spojené státy do izolace, což se netýká jen mezinárodního politickho dění, ale i přístupu k národní ekonomice. Obavy vyvolalo třeba vládní rozhodnutí o zavedení nových sankčních sazeb na některé domácí spotřebiče a solární technologie, za nímž Trumpovi oponenti vidí snahu Spojených států omezit zahraniční dovoz.

"Nemůžeme mít systém volného a otevřeného obchodu, pokud ho budou některé země využívat na úkor ostatních. Podporujeme volný obchod, ale musí být spravedlivý a musí být oboustranně výhodný," pronesl v projevu Trump. Současně uvedl, že na výstavbu a investice nebyla ve Spojených státech nikdy lepší doba.

"Svět je svědkem oživení silné a prosperující Ameriky, která je opět otevřenma pro podnikání," uvedl americký prezident. Zdůraznil také, že americká ekonomika začal být během jeho prvního roku v prezidentském úřadu opět výkonná.

Podle amerického ministerstva obchodu rostla ekonomika v USA loni o 2,3 procenta, což je silnější meziroční nárůst než v roce 2016, kdy to bylo pouze 1,5 procenta. Původní cíle amerického prezidenta pro první prezidentské období ale byly ještě vyšší, předpokládal, že ekonomika poroste o tři procenta.

Celkově však je ekonomika podle Trumpových slov zdravá. K loňskému růstu podle něj přispěla stabilní spotřeba domácností, zvýšené investice firem a rostoucí vývoz. Důvěra amerických spotřebitelů dosáhla navíc nejvyšších hodnot od roku 2000. Ve Spojených státech přibyly dva miliony pracovních míst. Nezaměstnanost podle amerického prezidenta neustále klesala, až se dostala na 4,1 procenta, což je nejnižší úroveň za posledních 17 let. Vysoký růst zaznamenal i akciový trh.

Kritiku Trump zaznamenal od amerického finančníka maďarského původu Georgea Sorose. „V USA by Trump rád zřídil stát mafie, ale nepodaří se mu to. Stojí proti tomu ústava, další instituce a živoucí občanská společnost. V sázce není jen přežití otevřené společnosti, nýbrž civilizace jako takové," tvrdil Soros.

Podle něj je důvodem vzestup vůdců, jako jsou Kim Čong-un v Severní Koreji nebo právě Trump v USA. Oba jsou prý ochotni riskovat i jadernou válku, jen aby se udrželi u moci. Přesto Soros Trumpovu vládu označil za "dočasný fenomén, který skončí nejpozději v roce 2020, nebo dokonce dřív".