Během konverzace Trumpa a ruského ambasadora Sergeje Kisljaka v Oválné pracovně Trump údajně vyzradil detaily ohledně bojových akcí Islámského státu, ty se měly týkat použítí laptopů v letadlech. Informoval o tom Washington post.

Informaci totiž USA získaly od svého zahraničního spojence, který si nepřál, aby se dostala k Rusku, jelikož je příliš citlivá. Podle CIA Trump udělal „chybu, která napáchá škody."

Podle listu nejde jen o to, že Trump je v zahraniční politice nezkušený a nedokáže udržet jazyk za zuby. Otázkou je, jestli blízcí spojenci USA budou nadále ochotny se svým partnerem tajné informace sdílet. Informační zdroje CIA jsou nyní ohroženy.

Video: komentář: Trump zřejmě porušil zákon

Kritika zaznívá z táborů demokratů i republikánů

Demokratický senátor Dick Durbin řekl, že Trumpovo jednání bylo „nebezpečné a bezohledné."

Republikáni rovněž Trumpa kritizují, ale s tím, že žádají vyšetření události. Jejich mluvčí ve Sněmovně reprezentantů Paul Ryan řekl: „Nevíme, co bylo řečeno, ale ochrana našich národních tajemství má zásadní význam."

Vedoucího Senátního výboru pro zahraniční styky, Bob Corker řekl, že pokud je to pravda, tak je to „velmi, velmi znepokojující."

Rovněž zazněla i reakce z Bílého domu, poradce pro národní bezpečnost HR McMaster řekl novinářům, že se nic nestalo: „Prezident a ministr zahraničí projednávali bezpečnostní hrozby našich zemí, včetně bezpečnosti civilního letectví." 

„V žádném případě prezident neprozradil žádné metody, ani vojenské operace, které ještě nebyly známy," uvedl McMaster.

Stalo se to den poté, co Trump odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho, za což rovněž čelil kritice. Comey totiž vyšetřoval Trumpovo napojení na Rusko a ovlivňování amerických prezidentských voleb Rusy.

Diplomatické schůzky se mohl zúčastnit ruský fotograf, ale americká média přítomna být nesměla.