Devětadvacetiletý Sayfullo Saipov byl hospitalizován poté, co jej policie po jeho činu postřelila a zatkla. Vyšetřovatelům řekl, že jej k úternímu útoku inspirovala videa Islámského státu a že ho začal plánovat už před rokem.

Trump v souvislosti s útokem nejdřív zpochybnil přistěhovalecký program - takzvanou loterii o zelenou kartu - na jehož základě se Saipov dostal do USA. Později prohlásil, že pro útočníka požaduje trest smrti.

"Terorista z New Yorku byl šťastný, když žádal, jestli si může v nemocničním pokoji vyvěsit vlajku ISIS. Zabil osm lidí a vážně zranil dalších dvanáct. Trestem musí být smrt!" uvedl Trump na svém Twitteru s použitím zkratky pro Islámský stát.

Saipov je obviněn, že za pomoci motorového vozidla zabil osm lidí a že materiálně podporoval zahraniční teroristickou organizaci, konkrétně Islámský stát.

Podle zástupce americké prokuratury Joona Kima je za podporu Islámského státu pouze vězení, ale spáchání hromadné vraždy udělení trestu smrti skutečně umožňuje. Další obvinění mohou být případně vznesena v obžalobě.