"Učinit Ameriku bezpečnou je má hlavní priorita. Nepustíme do naší země ty, které nemůžeme bezpečnostně prověřit," uvedl Trump v prohlášení ke změnám protiimigračních opatření.

Tato opatření se pro jednotlivé země liší. Zatímco v případě KLDR a Čadu mají vstup na území USA zakázaný všichni jejich občané, u Venezuely se zákaz týká členů dlouhého seznamu vládních institucí a jejich rodinných příslušníků, uvedla agentura AFP.

Nová pravidla mají pro tři nové země vstoupit v platnost 18. října, zatímco v případě dalších pěti států se restrikce prodloužily. Podle nejmenovaného vysokého zástupce vládní administrativy jsou zmíněná omezení životně důležitá pro národní bezpečnost USA a nejsou zaměřena výhradně proti muslimům, jak tvrdí jejich odpůrci.

"Víra nehraje žádnou roli," uvedl zmíněný zástupce vlády a dodal, že stejně jako Súdán mohou být i další země vyškrtnuty ze seznamu, pokud dosáhnou požadované úrovně kontroly. 

Severní Korea podle Bílého domu nespolupracuje se Spojenými státy v žádném ohledu a neplní žádný z požadavků. Čad je sice důležitý partner v boji proti terorismu, ale nesdílí informace o teroristech a další údaje, které USA požadují, navíc v této zemi působí různá teroristická uskupení jako Islámský stát, Boko Haram či Al-Káida.

Venezuela, na niž USA nedávno uvalily ekonomické sankce, nespolupracuje při ověřování, zda její občané představují nebezpečí pro národní bezpečnost či ohrožují bezpečí veřejnosti, země ani ochotně nepřijímá své vyhoštěné občany.

Do nových omezení nebyl naopak zahrnut Irák, který podle Bílého domu sice rovněž nesplňuje požadovaná kritéria, ale jde o blízkého spojence, který "úzce spolupracuje" se Spojenými státy v boji proti Islámskému státu.

Nová protiimigrační opatření by měla nahradit zákaz udělování víz občanům šesti převážně muslimských zemí, ouvedený v život kontroverzním březnovým prezidentským výnosem, jehož platnost nyní končí (výnos zakazoval vstup do USA na 90 dnů občanům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie a na 120 dní znemožňoval vstup do země lidem odkudkoli na světě, kteří by mohli být uznáni jako uprchlíci). Současná omezení doporučilo Trumpovi ministerstvo vnitřní bezpečnosti.