„Rozhovory s ostatními lídry byly extrémně produktivní,“ uvedl Trump navzdory řadě rozporů, které s ním ostatní mají. Hlavní neshoda panuje v rozdílném názoru na americká cla na dovoz oceli a hliníku ve výši 25 a 10 procent, které šéf Bílého domu nedávno zavedl.

Americký prezident Donald Trump
Trump na summitu G7 obhajoval cla. Byl sám proti všem

Ostatní lídři vyjádřili obavy z možné globální obchodní války, kterou by nevyzpytatelný Trump mohl vyvolat.

Na oficiálním instagramovém účtu německé kancléřky Angely Merkelové se ale objevila fotografie, kde je zobrazen Trump v obrané pozici vůči ostatním.

 „Žádné tarify, žádné bariéry. To je cesta, kterou bychom se měli vydat. A žádné dotace,“ řekl americký prezident po jednání se svými zahraničními kolegy. "Trump dostává školu od Merkelové," komentují obrázek lidé na sítích.

„Spojené státy ostatní země po desetiletí využívaly,“ řekl a popsal svou zemi jako „kasičku prasátko, ze které si každý bral“. Neobvinil z toho ale nikoho ze zemí G7, ale své americké předchůdce.

Zástupci Kanady, Mexika a zemí EU zdůraznili, že stále plánují protiopatření v reakci na Trumpovo cla. Ten ale varoval, že by to byla chyba. „Pokud dojde k obchodní válce, USA ji vyhrají tisíckrát z tisíců,“ chvástal se Trump.

Americký prezident Donald Trump
Trump se kvůli obchodní válce přel s Macronem. V G7 chce Rusko

Summit probíhá ve městě La Malbaie v Quebecu v Kanadě. Členy G7 jsou Kanada, USA, Velká Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Německo a EU jako celek. Tyto země vytvářejí přes 60 procent světového HDP. Na pravidelných setkání řeší především témata globální ekonomiky. Rusko má členství pozastavené kvůli nelegální anexi Krymu v roce 2014.

Podle analytika BBC Andrewa Walkera považuje Trump obchod za oblast, kde jeden vyhrává a druhý prohrává. Jelikož Spojené státy mají pasivní zahraniční obchod – více dovážejí než vyvážejí - tak si Trump myslí, že prohrává. Americká společnost je silně zaměřena na spotřebu, proto bude v USA vždy silná poptávka po zahraničním zboží.

Summit pokračuje ještě zítra. Trump se již nezúčastní debaty o ochraně životního prostředí.

Přátelé na hokeji. Čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin.
Putin dostal medaili. Je to můj nejlepší přítel, prohlásil čínský prezident

Tweet: Snídaně Merkelové s Trumpem