Nové nařízení vstoupí v platnost v sobotu. Každý, kdo bude chtít požádat o poskytnutí azylu, bude muset projít řádnými hraničními přechody. „Zrovna jsem podepsal nařízení o azylu - velmi důležité,“ řekl Trump reportérům v pátek před odletem do Paříže. „Lidé mohou přijít, ale pouze legální cestou.“

„Ti, kteří vstoupí do země mimo k tomu určená místa vědomě a dobrovolně porušují zákon,“ řekl deníku Washington Post jeden z úředníků americké vlády. „Je důležité všem připomenout, že ačkoli imigrační zákony poskytují lidem různé formy ochrany, realita je taková, že vstoupit do země ilegálně je porušením federálních zákonů.“

Dojde na soud?

Kritici rozhodnutí Trumpovy administrativy však argumentují, že nový předpis výrazně zpomalí přijímání uprchlíků a donutí je trávit dny či týdny na hranicích. Trumpovo nařízení bude platit po dobu 90 dnů, nebo dokud Spojené státy nedosáhnou dohody s Mexikem.

Očekává se proto, že by nařízení mohlo mít právní dohru. Podle advokátů, kteří bojují za práva imigrantů, americké zákony jednoznačně nabízí ochranu každému, kdo vstoupí na území Spojených států a má vážné důvody se obávat, že by ve své zemi musel čelit stíhání - bez ohledu na to, jakým způsobem se do USA dostanou.

Ochrana hranice

Vládní omezení je další z řady snah zabránit imigrantům a cizincům ve vstupu na americkou půdu. Trumpova administrativa k němu přistoupila v obavách z karavany tisíců uprchlíků, která k americkým hranicím putuje přes Mexiko ze zemí Jižní a Střední Ameriky. 

Americký prezident již v minulosti nařídil posílit hraniční hlídky o tisíce vojáků a na několika místech hranice byly nataženy žiletkové dráty. „Naše země čelí na jižní hranici bezprecedentní krizi,“ dodalo v prohlášení ministerstvo národní bezpečnosti.