Původní Trumpovo nařízení dočasně zastavovalo platnost všech amerických přistěhovaleckých programů a zakazovalo dočasně vstup do země občanům sedmi většinově muslimských států - Iráku, Íránu, Jemenu, Súdánu, Sýrie, Libye a Somálska. Podle některých médií by ze seznamu mohl vzhledem ke klíčové úloze v boji proti teroristické organizaci Islámský stát vypadnout Irák. Informace z dalších zdrojů zase mluví o tom, že příkaz nově nebude obsahovat časově neomezené přerušení příjmu žadatelů o azyl ze Sýrie. Trumpova administrativa žádné podrobnosti k chystaným změnám nezveřejnila.

Také čtěte: Schwarzenegger a Trump se střetli kvůli televizní show

Média se většinou shodují, že na majitele takzvaných zelených karet a lidi, jež kromě pasů zmíněných států vlastní i cestovní doklady USA či některých západních zemí, se zákaz vstupu do USA vztahovat nebude.

Trumpův tým již termín podpisu nového příkazu několikrát odložil. Dnes má podle listu Politico dekret podepsat během návštěvy ministerstva vnitřní bezpečnosti. Prezidentovi lidé v čele s kontroverzním poradcem Stevem Bannonem na jeho přípravě v posledních týdnech intenzivně pracovali a ujišťují, že text bude v souladu s americkým právem. Odpůrci slibují, že se znovu obrátí na soudy.

Také čtěte: Hudebníky rozdělují názory na migraci, Zemana a kapelu Ortel