K oznámení došlo v pondělí večer přímo v Bílém domě. Prezident popsal Kavanaugha jako „brilantního právníka, který má dokonalé osvědčení, nepřekonatelnou kvalifikaci a závazek sloužit spravedlnosti podle práva“.

Trump dále ujistil nashromážděné novináře, že Kavanaugh patří k těm nejlepším lidem ve svém oboru. „Je to skvělý právník s jasným a efektivním stylem psaní, jenž má jednu z nejbystřejších myslí naší generace,“ chválil kandidáta.

Ten je nejen bývalým poradcem exprezidenta Georghe Bushe, ale také bývalým kolegou nezávislého advokáta Kennetha Starra, který kdysi vyšetřoval milostnou aféru Billa Clintona a Moniky Lewinské. Kavanaugh je rovněž absolventem věhlasné univerzity Yale.

Trumpovi za jeho podporu poděkoval. „Pane prezidente, děkuji. Ještě žádný prezident ve věci zvolení nového soudce Nejvyššího soudu své rozhodnutí nekonzultoval s více lidmi a z více oblastí. Jsem vám tolik vděčný, vaši důvěru si snad ani nezasloužím,“ prohlásil Kavanaugh, jenž byl v minulosti také podřízeným zmíněného Anthonyho Kennedyho.

Třiapadesátiletý právník o sobě v poslední době dal vědět především svým nesouhlasem, který vyjádřil v reakci na rozhodnutí soudu – to totiž umožní nezletilým migrantkám podstoupit potrat, a to navzdory tomu, že u sebe třeba nebudou mít vůbec žádné doklady.

Britská BBC uvádí, že Trump a Kavanaugh údajně mají velice dobré vztahy. Protože je funkce soudce Nejvyššího soudu tradičně udělována do konce života, měl by tak americký prezident možnost zasahovat do rozhodování o zákonech či soudních procesech i poté, co vyprší jeho období v úřadu.

Kavanaugh je považován za silného konzervativce. V současnosti je z devíti členů amerického soudu pět konzervativců, a ačkoli by se v případě jeho zvolení počty nezměnily, „rozhodně by se lavice posunula o kus dále doprava,“ píše britská BBC. O Trumpově návrhu nyní bude rozhodovat senát.