Lídr petrohradského kozáckého klanu Irbis, ataman Andrej Poljakov prohlásil, že se cítí znechuceně, jelikož Trump urazil ruský stát.

Donald Trump svolil k útoku na Sýrii.
Írán zásah USA v Sýrii odsoudil. Trump akci považuje za bezchybnou

 „Po prezidentských volbách v roce 2016 státní Duma oslavovala Trumpovo vítězství šampaňským a Vladimir Putin mu pogratuloval. V té euforii jsme Trumpa jmenovali čestným členem kozácké skupiny,“ uvedl pro server Rosbalt.Ru ataman.

Trumpovi kozáci udělili hodnost esaula, tedy zástupce atamana, což ve standardních armádách odpovídá hodnosti kapitána či majora.

 „Díky tomu Putin pozval Trumpa do svého rodného města, Petrohradu, kde nás měl také navštívit. Pak se ale politické události začaly vyvíjet směrem, který se nám nelíbí. Uvědomili jsme si, že jsme udělali chybu a rozhodli jsme se Trumpa okázale vyloučit provždy z naší organizace,“ doplnil.

Ilustrační foto.
Nová síla na Ukrajině? O slovo se hlásí kozáci

Dodal také, že klan brzy spálí Trumpovu figurínu „Polejeme to benzínem a zapálíme společně s americkou vlajkou,“ prohlásil ataman. Ruská skupina se tak snaží Trumpa zesměšnit a zbavit ho cti.

Na sociálních sítích si reakce kozáků vysloužila posměšky.

V Rusku v současné době skupiny kozáků spolupracují s policií a armádou. Historický odkaz kozáků, původně strážců hranic ruského impéria, v posledních letech vzkvétá pod přímým dohledem Kremlu.

V carské době střežili jihoruské stepi před nájezdy nepřátel, na svém území udržovali tuhou kázeň a šířili radikální formy pravoslaví. Za sovětské éry sice kozácké tradice ustoupily, prezident Putin ale oddíly kozáků legalizoval a všemožně je podporuje.

Pussy Riot daly na web protestní video se záběry útoku kozáků.
Pussy Riot daly na web protestní video se záběry útoku kozáků
Martin Stropnický.
USA poděkovaly Česku za podporu po náletu v Sýrii, řekl Stropnický