Newyorská policie dnes na Twitteru oznámila, že sedmadvacetiletý Ullah byl obviněn z nezákonného držení zbraně, z teroristické hrozby a podpory terorismu.

„Trumpe, selhal jsi při ochraně svého národa,“ napsal útočník podle zdrojů z prokuratury ráno před útokem na svém facebookovém profilu.

Ullah chtěl podle BBC spáchat atentát „pro Islámský stát“. Primitivní nálož v trubce, kterou měl připevněnou suchým zipem, odpálil včera ráno v tunelu mezi autobusovým nádražím Port Authority a stanicemi metra poblíž Times Square na Manhattanu. Údajně byl připraven zemřít.

Policie je přesvědčena, že atentátník neměl komplice a jednal sám. Zástupce komisaře newyorské policie pro zpravodajství a boj s terorismem John Miller řekl stanici CBS, že muž nestrádal finančně a nebyl v hledáčku policie nebo FBI.

Výbuch zachytila bezpečnostní kamera:

Zdroj: Youtube

Vyšetřovatelé se proto nyní zaměřují na to, kdy a jak se radikalizoval, vyslýchají jeho příbuzné a prohledávají jeho domov v newyorské čtvrti Brooklyn.

Ullah do USA emigroval z Bangladéše v roce 2011 na rodinné vízum. Vláda v Bangladéši už informovala o tom, že ani ve své rodné zemi nemá Ullah trestní záznam. Naposledy ji prý navštívil letos v září.

Při nepodařeném teroristickém útoku se Ullah sám zranil, kromě něj utrpěli lehká zranění další tři lidé.