O setkání informoval list The New York Times s tím, že ono setkání na Manhattanu dne 9. června 2016 bylo prvním potvrzeným soukromým setkáním mezi úzkými spolupracovníky prezidenta a ruským státním příslušníkem. Donald Trump Jr. schůzku potvrdil a prohlásil, že se jednalo jen o „krátké úvodní setkání,“ které bylo zaměřeno především na problematiku adopce dítěte. To však podle prohlášení „nebylo tématem kampaně a nenásledovala žádná další schůzka,“ dodal prezidentův syn. 

O účast dle svých slov požádal také Trumpova zetě Jareda Kushnera a bývalého šéfa kampaně Paula Manaforta. Kushnerův právník následně potvrdil, že se Trumpův zeť schůzky „krátce zúčastnil,“ a dodal, že Kushner měl během kampaně i po volbách mnoho schůzek se zástupci více než 20 zemí.

Různé americké úřady již déle zkoumají možné napojení prezidenta Trumpa a jeho blízkých spolupracovníků na Kreml. Toto vyšetřování je součástí větší kauzy kolem údajných zásahů Moskvy do amerických prezidentských voleb v roce 2016.

Článek se v The New York Times se objevil den poté, co se během summitu nejsilnějších světových ekonomik v Hamburku sešel Trump s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Zde spolu také o možném zásahu Ruska do prezidentských voleb dlouze hovořili a Putin dle svých slov Trumpa ubezpečil, že do voleb nezasahoval. Trump prý jeho vysvětlení přijal.