"Pokud existovaly kontakty mezi ruskými činiteli a členy Trumpovy kampaně, které byly nemístné, pak je na místě, aby Kongres vytvořil společnou komisi, která se záležitosti okolo Ruska a Trumpa objasní," řekl Graham.

O možnosti vyšetřování dnes hovořil i šéf demokratů v Senátu USA Chuck Schumer. Ten kvůli tomu vyzval Trumpovu administrativu, aby zachovala všechny dokumenty o svém jednání s Ruskem během předvolební kampaně i během následného přebírání moci.

Čtěte také: Trumpův bezpečnostní poradce Flynn odstoupil kvůli vazbám na Rusko

Trump, který se ke zprávě NYT vyjádřil na twitteru, považuje vše za výmysl. "Nesmysl o ruských vazbách je jen pokusem zakrýt mnoho chyb, kterých se Hillary Clintonová dopustila během své prohrané kampaně," napsal prezident s tím, čelí nenávisti od prolhaných médií.

Podle NYT se Rusové spojili mimo jiné s Paulem Manafortem, volebním manažerem Trumpovy kampaně, který loni v srpnu na svou funkci rezignoval kvůli obviněním, že pobíral peníze od bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Manafort odmítl, že by vědomě s představiteli ruských tajných služeb hovořil. Kontakty svých agentů se štábem Donalda Trumpa dnes popřela i ruská rozvědka SVR, která obvykle podobné diskuse nekomentuje.

Americké tajné služby a vyšetřovatelé podle NYT odhalili kontakty členů Trumpovy kampaně s Rusy zhruba ve stejné době, kdy narazily na důkazy o snaze Moskvy ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb hackerskými útoky. Z vměšování do amerických voleb obvinila Rusko administrativa nyní již bývalého prezidenta Baracka Obamy, Moskva to ale odmítla.

Mezitím dnes demokratický kongresman Adam Schiff, který zastává vysokou pozici ve výboru Sněmovny reprezentantů pro činnost tajných služeb, řekl, že chce, aby se telefonáty Trumpova bývalého hlavního bezpečnostního poradce Michaela Flynna s ruským velvyslanectvím zmíněný výbor zabýval v rámci prošetřování kauzy údajného ruského hackování. Právě kvůli kontaktům s ruským ambasadorem Flynn v pondělí rezignoval.

Nástupcem Flynna by se podle informací Reuters z vládních kruhů měl stát penzionovaný viceadmirál Robert Harward, kterého tisk považuje vedle Keitha Kellogga, který uvolněný post prozatímně zastává, a někdejšího šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Davida Petraeuse za jednoho z trojice favoritů.

Nepřehlédněte: CIA odepřela bezpečnostní prověrku poradci Bílého domu, napsal Politico