Ani slovo o údajném ovlivňování prezidentských voleb v USA ruskými tajnými službami. Nikde žádné narážky, podobné těm o zaostalých „dírách světa“ či „prolhaných médiích“. Rasistické poznámky vystřídal projev respektu vůči příbuzným hispánských studentek, zavražděných vloni v březnu gangem mladistvých na Long Islandu.

Místo provokativních výroků, rozdělujících americkou společnost, vyzýval prezident ke smíření lidí s odlišnými názory. Republikánům a demokratům doporučil, aby se v zájmu amerického lidu spojili, a ve svém projevu použil třináctkrát slovo „společně“.

Oproti svým impulzivním výkřikům na sociálních sítích hovořil Donald Trump na půdě Kongresu uvážlivě, byl vstřícný a podle mnohých se konečně choval jako pravý státník. Republikánští poslanci mu během jeho osmdesátiminutového monologu několikrát zatleskali vestoje. „Jenže co s tím, když si pak zase zaleze a začne tweetovat ty své nesmysly,“ komentoval to lakonicky jeden z přítomných, méně nadšených politiků.

Těm, kdo šéfa Bílého domu považují vzhledem k jeho kontroverznímu přístupu k problémům menšin za xenofoba anebo – ještě hůře – za rasistu, Trump vzkázal, že je hrdý na výsledky ukazující historicky nejnižší nezaměstnanost Afroameričanů v USA. Oznámil však také, že vzhledem k neutuchajícímu přílivu nelegálních přistěhovalců z Latinské Ameriky trvá na svém záměru postavit na jihu Států „velkou zeď, která zemi zajistí bezpečnost“.

Připustil také, že Ameriku ohrožuje „bezhlavé jednání“ Severní Korey. „Proto jsem těsně před příchodem sem do Kongresu podepsal dokument o nakládání s vězni podle vojenských manuálů a rozhodl jsem, že Guantánamo zůstane otevřené,“ prohlásil o kontroverzní věznici pro osoby podezřelé z terorismu, kterou se jeho předchůdce Barack Obama pokoušel zrušit.

„Naše masivní daňové zvýhodnění ohromně ulevilo střední třídě a drobným podnikatelům,“ pochválil Trump aktuální daňovou politiku. Zmínil se i o zlepšení lékařské péče, především u pacientů v posledním stádiu choroby, kteří potřebují přístup k experimentálním lékům.

Jak ale poznamenala v rozhovoru pro CNN senátorka Kamala Harrisová, na Trumpova optimistická slova o tom, že pro Ameriku „nastal nový okamžik“, se rozhodně nelze spolehnout. „Lidé této vládě nedůvěřují a zaslouží si slyšet od prezidenta pravdu.“