„Ať už je rozsah pravomocí prezidenta jakýkoli, nemůže přepisovat imigrační zákony, aby zavedl opatření, která Kongres výslovně odmítl,“ uvedl soudce Jon Tigar v rozsudku. Dále dodal, že stávající legislativa jasně zajišťuje každému cizinci, který dorazí na území Spojených států, právo žádat o azyl. „Bez ohledu na to, zda přišel přes řádný hraniční přechod, nebo ne.“

Trumpovo nařízení z 9. listopadu letošního roku, které u soudu napadly neziskové organizace bojující za lidská práva, označil soudce Tigar „extrémní odchylku“ od zavedené praxe. Předběžné opatření nabylo okamžité platnosti a potrvá až do řádného soudního řízení. To by mělo proběhnout v prosinci.

Americký prezident reagoval vydáním nařízení na karavanu tisíců migrantů ze zemí Střední Ameriky, kteří přes Mexiko putují k jižní hranici Spojených států. Předpis měl zabránit ilegálnímu pronikání přes hranice a přinutit uprchlíky k použití řádných hraničních přechodů. Omezení mělo platit po dobu 90 dnů, nebo do doby, kdy Spojené státy dosáhnou dohody s Mexikem, která by umožnila poslat žadatele o azyl zpět.

Protesty v Tijuaně

Část migrantů z Hondurasu, Guatemaly a Salvadoru již dorazila do mexického pohraničního města Tijuana, kde v neděli propukly demonstrace. Obyvatelé požadují urychlený odchod uprchlíků z města a jejich přesun do jižní Kalifornie.

Starosta města Juan Manuel Gastelum očekává, že během následujících týdnů dorazí na hranice až deset tisíc lidí. Město přitom není na zvládnutí tolika migrantů připraveno a nouzové přístřešky jsou přeplněné již nyní.