Hlavní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon projevil nečekaný názor. Odsoudil totiž bělošské nacionalisty. Poradce, který vyvolává mezi politiky silnou kontroverzi a jehož média označují za největšího stoupence krajní pravice v Bílém domě, řekl o pravicových radikálech, že to jsou „klauni“.

Bannonův výrok zazněl pouhý den poté, kdy jeho šéf přičinil stejný díl viny za víkendové násilnosti ve virginském Charlottesville bělošským rasistům i jejich odpůrcům.

„Tihle lidé, to je sbírka klaunů,“ nechal se Steve Bannon slyšet v liberálním magazínu The American Prospect na adresu pravicových extremistů. Jejich role je podle Bannona výrazně přeceňovaná. Bývalý šéf ultrakonzervativního webu Breitbart News v minulosti šířil xenofobní názory a je považován za úzké pojítko Trumpa a krajního křídla Republikánské strany.

„Etno-nacionalisté, to jsou zoufalci. Je to okrajový prvek,“ uvedl poradce Bannon. „Média se jim podle mě věnují až příliš,“ dodal tento muž, který se v minulosti od krajní pravice distancoval. Bannon sám se označuje za nacionalistu. Tím je údajně proto, že se mu příčí negativní dopady globalizace.

Steve Bannon patřil už během prezidentské kampaně k prezidentovým oblíbencům. Po událostech v Charlottesville ale média už několik dní spekulují o jeho odchodu. Jedním z těch, kteří by si přáli Bannonův odchod, je i nový personální šéf Bílého domu John Kelly. Prezidentovo stanovisko není jasné. Na otázku, zda si i on přeje Bannonovu rezignaci, Trump se vyjádřil nejednoznačně.