Republikán Mac Thornberry, který stojí v čele branného výboru, nepovažuje návrh dostatečný pro budování silné armády. "Každému je zřejmé, že jsme museli v armádě provádět příliš velké škrty a utrpěli jsme velké škody. Rozpočtový požadavek administrativy není bohužel dostatečný na to, aby bylo možné tyto škody napravit a obnovit armádu, jak prezident říkal," sdělil podle agentury Reuters Thornberry.

Demokraté návrh kritizovali za to, že je příliš obecný a neobsahuje podrobnosti. Má pouze 50 stran, což je mnohem méně než rozpočtové návrhy bývalých prezidentů.

Čtěte také: Trump s novým dekretem opět narazil. Federální soudy USA ho pozastavily

Podle demokratů budou mít škrty ničivý dopad na rodiny. "Rozpočtem, který dusí naši ekonomiku a ohrožuje rodiny pracujících, prezident Trump nepřipívá k bezpečnosti nikoho. Dávat bilion dolarů na obranu a zároveň plenit americké investice do pracovních míst, školství, čisté energie a lékařského výzkumu náš národ poškodí," řekla Pelosiová.

Trump chce dát na obranu o 54 miliard dolarů více, v návrhu ale chybí bilion dolarů, který původně sliboval investovat do budování silnic, mostů a letišť. Škrty se týkají hlavně ministerstev zahraničí, zemědělství a zdravotnictví nebo školství, a také Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA).

Čtěte také: Trump jde proti klimatické politice Obamy