Donald Trump 25. března uznal svrchovanost Izraele nad částí Golanských výšin, které židovský stát dobyl na Sýrii během šestidenní války v roce 1967 a v roce 1981 anektoval. Tuto anexi však mezinárodní společenství neuznává. Výstavba osad je z hlediska mezinárodního práva nelegální, protože je Izrael staví na okupovaném území.

"Golany jsou a navždy zůstanou izraelské," prohlásil Netanjahu podle agentury AFP a ocenil Trumpa jako "velkého přítele Izraele, který přijal rozhodnutí, která nikdy dříve nebyla přijata".

Čtyři rodiny osadníků

Na místě zatím žijí čtyři rodiny osadníků. Název osady odhlasovala vláda, která se pro tuto příležitost sešla ve stanu na severu Golanských výšin, a to za přítomnosti amerického velvyslance Davida Friedmana.

Na anektované části výšin žije 23 tisíc drúzů, což je arabsky hovořící muslimská menšina žijící rovněž v Sýrii a Libanonu, a asi 25 tisíc židovských osadníků.

Izrael od války v roce 1967 také okupuje Západní břeh Jordánu. V tamních osadách žije přes 400 tisíc Židů. Jejich výstavba je ale z hlediska mezinárodního práva a OSN nelegální, protože jsou na okupovaném území.