„Dosud jste nepředložil žádné návrhy. Ztrácíte důvěru zbytku Evropy," řekl Tsiprasovi šéf lidovecké frakce v europarlamentu Manfred Weber. „Musíte nabídnout balík hlubokých strukturálních reforem. A když mluvím o balíku, mám na mysli přesný plán. Cestovní mapu, jasný kalendář. Už žádné záměry," prohlásil Guy Verhofstadt z liberální ALDE, „ukažte, že jste skutečný vůdce a ne falešný prorok".

Řecký premiér to v závěrečné reakci odmítl; návrhy už podle něj Atény svým partnerům předložily několikrát. A ve čtvrtek to podle něj udělají znovu, základem bude nedávná politická dohoda lídrů všech řeckých politických stran. Weberovi Tsipras jako příklad evropské solidarity připomněl odpuštění 60 procent německého dluhu v roce 1953. „Chceme dohodu, která nám umožní naše dluhy splatit," poznamenal.

„Morálka znamená, že platíte své dluhy. Neznamená to, že věřitel je špatný a nemorální a dlužník je nevinná oběť. Je nemožné dlouhodobě utrácet o hodně více než vyděláváte. To je zdroj krize v Řecku, ne společná měna," reagoval v debatě předseda summitů EU Donald Tusk. Pomoc by Řecko mělo hledat u přátel a ne nepřátel, kteří stejně nemohou pomoci, pokračoval s narážkou na řecké kontakty s Moskvou. „A konečně, pokud chcete, aby vám přítel pomohl, tak ho neurážejte," dodal někdejší polský premiér.

Tsipras ve svém ranním úvodním vystoupení hovořil o zamýšlených reformách své vlády opět velmi obecně a zdůrazňoval především, že řecké problémy trvají daleko déle, než je pět měsíců trvání jeho kabinetu. Řecko přitom tlačí čas, jak dnes připomněl i Tusk, který za finální termín k dohodě označil plánovaný nedělní mimořádný summit EU.

Bouřlivé reakce

Už samotné Tsiprasovo vystoupení bylo na poměry v europarlamentu neobvykle bouřlivé, přerušované potleskem jeho příznivců a bučením zástupců z opačného tábora. Někteří poslanci antievropských či levicových stran měli na svých místech cedule s řeckým nápisem „OXI", tedy „Ne", jako výraz podpory výsledku nedělního řeckého referenda.

Někteří europoslanci si ale premiérovo vystoupení nechali ujít. Byl mezi nimi i Jan Zahradil z ODS. Projev byl podle něj jen součástí Tsiprasovy taktiky na udržení domácí podpory a získání části veřejného mínění v EU. „Klíčové bude, zda lídři EU ve strachu o pověst eura v neděli před řeckými požadavky cuknou. Pokud ano, Tsipras vyhrál," poznamenal Zahradil.

Europoslanec z frakce EPP Luděk Niedermayer, zvolený za TOP 09, řekl, že by byla pro Evropu tragédie, kdyby čas do neděle uplynul bez dohody. „Řecký premiér Tsipras považuje za vítězství demokracie to, že lidé podpořili jeho plán nesplatit jiným lidem půjčené peníze. To považuji za poněkud zvrácený pohled na demokracii," poznamenal také. Naštvání na chování řecké vlády je podle něj obrovské a může vést k rozhodnutí, kterého pak budou všichni litovat.

Promarněná šance

Socialistický europoslanec Pavel Poc považuje dnešní Tsiprasovo vystoupení za promarněnou šanci. „Je to nepochopení situace, že nepřinesl jasné, konkrétní řešení, jak z krize ven a nepožádal parlament o politickou podporu. Věřím, že by ji dostal," řekl ČTK.

Podle Pavla Teličky z Hnutí Ano, součásti ALDE, bylo podstatné to, co si Tsipras na půdě europarlamentu vyslechl. „Očekávání byla nízká a naplnila se. Přišel s populistickým argumentářem a rétorikou, na kterou absolutní většina v EU není zvědavá," podotkl Telička.

Komunistická poslankyně Kateřina Konečná míní, že Tspiras popsal reálnou situaci Řecka. „Podstatné bylo, že řekl, že Řekové chtějí splnit požadavky a nechtějí Evropu rozdělenou," míní. Nyní jsou podle ní čtyři dny na řešení, které bude v zájmu všech občanů Evropy a „nejen vládnoucích elit či nadnárodního kapitálu".

„Tleskal jsem mu. Symbolizuje ochotu riskovat a obrátit se na voliče," řekl europoslanec Petr Mach (Svobodní). Podle něj si ale musí Tsipras uvědomit, že pouhý návrat k drachmě Řecku nevrátí konkurenceschop­nost, růst a zaměstnanost.

„Podívejte se na své přátele: tleská vám krajní levice a krajní pravice, extremisté této sněmovny. Obklopujete se špatnými přáteli," řekl mimo jiné Tsiprasovi Weber z Evropské lidové strany.