"Někdy se mi zdá, že se blíží vlna. Stále mám strach," uvedla osmadvacetiletá Suvanní Malivanová, kterou tsunami v thajské provincii Pchanggá připravila o oba rodiče a pět příbuzných. "Někdy se chci odstěhovat jinam, ale narodila jsem se tu. Má matka a otec zde zemřeli," doplnila.

Pietní akty se dnes uskuteční také v indonéské provincii Aceh, kde v mohutných vlnách přišlo o život na 125 tisíc lidí a zničeny byly celé vesnice. Oblast byla od té doby do značné míry zrekonstruována; v provincii, která patří k velmi rizikové zóně a která byla v roce 2004 prakticky srovnána se zemí, bylo postaveno zhruba 25 600 nových obytných, komerčních a vládních budov.

Pietní akty

V Thajsku, kde zemřelo více než 5300 lidí včetně turistů, se dnes uskutečnil pietní akt, na němž zástupci úřadů hovořili o nutnosti informovat se a být připraven na možné živelní pohromy. "Vláda chce zvýšit bezpečnostní standardy, vybudovat povědomí napříč všemi sektory a chránit lidi před katastrofami," uvedl náměstek ministra vnitra Nipon Bunjamaní. Dodal, že 26. prosinec byl zapsán do kalendáře jako den prevence katastrof.

Thajští činitelé později položili věnec v provincii Pchanggá k uctění památky Bhúmiho Jensena, synovce krále Mahá Vatčirálongkóna, který byl v den tsunami na vodním skútru. Uskutečnit by se měla také společná bohoslužba pro křesťanské, muslimské a buddhistické oběti. Večer si obyvatelé nejhůře zasažené thajské rybářské vesnice Ban Nam Khem připomenou nejméně 1400 lidí, kteří tam v tsunami zahynuli.

Ceremoniály k uctění památky obětí přírodní katastrofy se uskuteční také v Indii, kde při tsunami zemřelo deset tisíc lidí, a na Srí Lance, kde živel připravil o život přes 35 tisíc lidí.