Dá se ale předpokládat, že bilance obětí poroste. Zprávy tiskových agentur hovoří o celých vesnicích spláchnutých do moře a o poničeném městě na ostrově Gizo.

Celé Tichomoří od Austrálie po Havajské ostrovy bylo v pohotovosti kvůli varování před cunami, vyvolaném silným zemětřesením, jež podle odhadů dosahovalo síly 7,6 až 8,1 stupně Richterovy škály. Epicentrum otřesů, k nimž došlo dnes ráno v 7:40 místního času (22:40 SELČ), se nacházelo přibližně 350 kilometrů severozápadně od metropole Šalamounových ostrovů Honiara v asi desetikilometrové hloubce.

Úřady vzápětí varovaly před nebezpečím, že po otřesech v tak malé hloubce mohou následovat ničivé vlny. V přístavním městě Rabaul na Papui-Nové Guineji prchli lidé do bezpečí, když viděli rychle ustupující moře. Třímetrová vlna podle informací australské vlády zasáhla ostrov Bouganville. Austrálie uzavřela preventivně všechny pláže podél východního pobřeží a pozastavila provoz trajektů ze Sydney.

Zemětřesení zbořilo několik budov a poškodilo nemocnici na ostrově Gizo severozápadně od hlavního města Šalamounových ostrovů Honiary. Tisíce lidí prchaly v panice do bezpečí, zatímco vlna cunami, která se na ostrovy přihnala, polykala jejich domy.

"Nejméně šest obětí je potvrzeno, ale jejich počet bude stoupat, protože víme o spoustě pohřešovaných lidí," řekl mluvčí vlády Alfred Maesulia agentuře Reuters. "V některých vesnicích byla vlna až deset metrů vysoká. Některé vesnice byly doslova spláchnuty."

Několik metrů vysoké cunami podle agentury AP zpustošilo město Gizo s 20.000 obyvateli v západní části Šalamounových ostrovů. "Všechny domy na pobřeží vlna srovnala se zemí," řekla místní obyvatelka Judith Kennedyová. Zvláště silně bylo zemětřesením a cunami postiženo centrum města. "Spousta domů se zřítila. Celé město se ještě chvěje," dodala.

Další očitý svědek, majitel přímořského hotelu Harry Wickham, odhadl výši vlny na tři metry. Asi 2000 až 3000 lidí pohroma připravila o střechu nad hlavou. "Snažíme se sehnat vodu a potraviny. Nevypadá to teď dobře," poznamenal.

Rada vlády Šalamounových ostrovů pro národní katastrofy se sešla v Honiaře, aby posoudila rozsah škod a připravila plán pomoci. Zjišťování škod ale komplikují komunikační problémy mezi roztroušenými ostrůvky, které Šalamounovy ostrovy tvoří.

Na ostrově Simbo údajně zasáhla vlna domy až 200 metrů do vnitrozemí. Na ostrově Mono jsou nejméně čtyři lidé pohřešováni po sérii sesuvů půdy. Na Gizu vynesla vlna lodě z moře na pevninu. "Uprostřed silnice leží docela velké lodě. Spousta domů, které stály na kůlech, je teď na zemi," říká majitel obchodu s potápečskými potřebami Danny Kennedy.

U Honiary moře stouplo jen o 15 centimetrů. V metropoli bylo také cítit otřesy, ale větší škody nezpůsobily. "Trvalo to asi dvě minuty, ale nic zlého se nestalo," uvedl Ada Akao v australském rozhlase. Rovněž mluvčí předsedy vlády Manassseha Sogavareho Deli Oso uvedl, že zemětřesení v metropoli nezpůsobilo škody.