Neúspěšné hnízdění tučnáků císařských v Bellingshausenově moři u Antarktidy je podle odborníků nejhorší, jaké dosud zažili. Vědci při analýze satelitních snímků zjistili, že se obvykle stabilní mořský led koloniím tučňáků doslova rozpadá pod nohama. Mláďata neměla šanci přežít.

„Pokud se ponoří, utopí se. Pokud se dostanou zpět na kry tak zmrznou, protože ještě nemají voděodolné peří,“ vysvětlil deníku The Guardian hlavní autor studie Peter Fretwell.

Lední medvěd. Ilustrační snímek
Další ohrožený druh. Budoucnost ledních medvědů není růžová, vědci našli příčinu

Nový výzkum publikovaný v časopise Communications Earth & Environment naznačuje, že v listopadu roku 2022 zemřely tisíce mláďat právě kvůli rekordně nízké hladině mořského ledu, který taje v důsledku klimatické krize.

Kolonie přichází o místa k hnízdění

Tučňáci císařští kvůli tání ledu čelí nejisté budoucnosti. „V období rozmnožování jsou závislí na mořském ledu. Je to stabilní místo, kde vychovávají mláďata,“ řekl Fretwell stanici BBC. Mořský led plave na hladině oceánu a má zásadní vliv na polární prostředí, oceánskou cirkulaci, počasí a regionální klima. V létě taje, ale neměl by zmizet úplně, vysvětlila NASA.

Vědci jsou normálně zvyklí touto dobou na satelitních snímcích vídat temné skvrny zvířat a jejich exkrementů, tentokrát tam ale nic takového neviděli. „Je to temný příběh. Byl jsem v šoku. Je velmi těžké si představit, jak tato roztomilá načepýřená mláďata umírají v takovém počtu,“ uvedl Fretwell.

Císařům hrozí vyhynutí, bojí se vědci

Antarktický led výrazně ubývá už od roku 2016. Plocha zamrzlé vody kolem kontinentu v posledních dvou letech klesla na rekordně nízkou úroveň. „Naše modely naznačují, že pokud budou klimatické změny pokračovat, přijdeme do konce století o 90 procent kolonií,“ sdělil Fretwell serveru Space.com.

Sýkora modřinka
Hrozivé následky změny klimatu. Sýkora přichází o výrazné zbarvení, tvrdí vědci

Částečným, nebo úplným úbytkem ledu už od roku 2018 trpí asi třetina z 62 kolonií tučňáků císařských na Antarktidě. Vědci na síti X uvedli, že ve čtyřech regionech, kde led zmizel úplně, pravděpodobně zemřelo přes devět tisíc mláďat. „Dlouho jsme tání předpovídali. Úbytek mořského ledu byl bezprecedentní a mnohem rychlejší, než jsme si představovali,“ prohlásil Fretwell.

Nejistá budoucnost

Výzkum je podle vědkyně Cassandry Brooksové, která se na něm nepodílela, dalším důkazem, že tučňáci císařští čelí chmurné budoucnosti. „Je to důkaz toho, že skutečně mohou vyhynout přímo v důsledku úbytku mořského ledu kvůli oteplování naší planety. Čas, kdy můžeme zajistit jejich přežití se krátí,“ sdělila stanici CNN.

Zdroj: Youtube

Naděje tu ale podle vědců stále je. „Můžeme snížit naše emise uhlíku, které způsobují oteplování. Pokud to ale neuděláme, poženeme tyto ikonické, krásné ptáky na pokraj vyhynutí,“ dodal Fretwell.