O tunelech pod nemocnicí Šífa, tedy největším lékařským zařízením v Pásmu Gazy, se spekulovalo již několik týdnů. Zatímco izraelské síly tvrdily, že je Hamás využíval jako velitelství, hnutí vládnoucí v palestinské exklávě tuto informaci popřelo a trvalo na tom, že se v oblasti nachází pouze zdravotnická budova.

Izraelská armáda objevila tunel pod nemocnicí Šífa:

Izraelští vojáci v palestinské Gaze
Pod nemocnicí Šífa jsme objevili tunel Hamásu, tvrdí Izrael. Měřil 55 metrů

V neděli 19. listopadu izraelská armáda zveřejnila záběry dokazující, že podzemní síť skutečně pod nemocnicí existuje. Navíc umožnila štábu americké zpravodajské stanice CNN podívat se na místo a pořídit z něj další svědectví. Dovnitř tunelu se však nedostal, jelikož existovalo riziko, že na konci mohlo být nástražné výbušné zařízení.

Nebezpečný tunel

V Pásmu Gazy stále neskončila operace izraelské armády po teroristickém útoku Hamásu a spřízněných palestinských organizací ze 7. října, který si vyžádal několik tisíc obětí. Reportéři se kvůli bezpečnosti k místu vchodu do tunelu vydali v noci. U zcela odkrytého vstupu do šachty jim velitel doprovázející izraelské jednotky sdělil, že se jedná o rozsáhlý komplex.

„Viděl jsem už několik tunelů Hamásu, ale tento je řádově větší než ostatní,“ řekl pro CNN podplukovník Tom, jehož celé jméno zůstalo z bezpečnostních důvodů utajené.

Záběry pořízené štábem CNN lze zhlédnout přímo na serveru americké stanice. Novináři potvrdili, že podzemní stavba je značná, jelikož z povrchu nebylo možné vidět na dno.

Záběry z nalezeného tunelu pod nemocnicí Šífa:

Zdroj: Youtube

Přes okraj otvoru visely zbytky žebříku a uprostřed se nacházel středový sloup, kolem kterého vedlo točité schodiště. Nebylo však možné sestoupit bezpečně dolů. 

Izraelské obranné síly (IDF) proto ukázaly štábu americké stanice záběry pořízené průzkumným dronem, na kterých bylo vidět kromě točitého schodiště vedoucího do betonové chodby i kovové dveře s malým průzorem umožňujícím výhled nebo střelbu. Vojáci se je ale nepokusili otevřít, jelikož měli obavu, že by se mohlo jednat o past s výbušninami. Podle IDF se šachta táhne dolů přibližně deset metrů a tunel je dlouhý 55 metrů.

IDF dříve v nemocnici Šífa nalezla zbraně:

Situace v jedné z nemocnic nacházejících se v Pásmu Gazy
Izraelský zásah v nemocnici Šífa: V areálu jsme našli zbraně, oznámila armáda

Nyní bude důležité zjistit, na co přesně je nalezená část chodby napojená. Nález zatím nepotvrdil tvrzení Izraelců, že pod nemocnicí bylo vojenské velitelství, ale je dostatečným důkazem, že tunely pod ní skutečně vedou.

Mluvčí IDF Daniel Hagari uvedl, že Izraelci následně podzemní zařízení zničí. „Chystáme se ho bezpečně zbourat,“ prohlásil pro CNN.

Zbraně v nemocnicích

Podle Hagariho je nyní Hamás pod velkým tlakem. Jedná se totiž o další důkaz, že teroristické hnutí využívalo nemocnici Šífa i pro vojenské účely. Několik dní před objevem podzemní sítě izraelská armáda zveřejnila snímky z razie v budově, při které nalezla zbraně i místnost určenou pro držení rukojmí.

Reportéři CBS News byli také svědky nálezu zbraní v nemocnici Šífa:

Zdroj: Youtube

Vojáci zaznamenali podobné nálezy i pod dětskou nemocnicí Rantísí. Také zde se podle informací agentury Reuters nacházely samopaly, granáty či vesty s výbušninami.

Palestinské teroristické hnutí Hamás ale nadále popírá, že by pod nemocnicemi zřizovalo velitelství nebo jiná vojenská zařízení.