„Jestliže Evropa definuje operaci v Sýrii jako invazi, pak můžeme otevřít dveře a poslat 3,6 milionu syrských uprchlíků k vám,“ pohrozil Erdogan zemím Evropské unie. Ohlásil také, že jen během noci na včerejšek zabila turecká armáda 109 „teroristů“, tedy vojáků kurdských milicí.

Kurdové, zoceleni roky bojů  s Islámským státem a vycvičeni americkými a jinými západními vojenskými instruktory, ale nehodlají dát svoji kůži zadarmo. Ve vesnicích a městech, které se turecká armáda pokusila obsadit, zuří tvrdé boje. Kurdové dokonce ostřelovali i města v tureckém pohraničí, kde bylo zraněno dvanáct lidí.

Zatímco Evropská unie, včetně Česka, akci Turecka odsuzuje, americký prezident Donald Trump pokračuje v bizarním zdůvodňování toho, proč stažením amerických vojáků z oblasti dal Turkům zelenou. „Kurdové bojují o svoje území, jen abyste tomu rozuměli. Bojují o svoje území.  A jak dnes někdo napsal v jednom velmi, velmi silném článku, nepomohli nám ve druhé světové válce, nepomohli nám s Normandií, například,“ uvedl Trump.

Co bude s islamisty? 

Trumpovi přispěchal na pomoc i jeho ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten sice řekl, že USA Turecku ofenzivu neschválily, ale že současně chápe obavy Turecka. „Turci jsou z jihu (ze Sýrie) ohroženi terorismem.“ Proti Trumpově nepřímé podpoře invaze Turecka do Sýrie panuje ale v USA pobouření mezi jeho republikány. Ti proto přišli s návrhem sankcí pro Turecko za vpád do Sýrie.

Hrozbou pro USA i Západ jako celek je osud tisíců islamistů, které Kurdové drželi po vítězství nad Islámským státem ve svých věznicích. Nyní by mohli islamisté využít bojů a uprchnout.