„Jestliže Evropa definuje operaci v Sýrii jako invazi, pak můžeme otevřít dveře a poslat 3,6 milionu syrských uprchlíků k vám,“ pohrozil Erdogan zemím Evropské unie. Ohlásil také, že jen během noci na včerejšek zabila turecká armáda 109 „teroristů“, tedy vojáků kurdských milicí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Erdogan hájil postup proti Kurdům. Můžeme poslat uprchlíky do Evropy, varoval

Kurdové, zoceleni roky bojů  s Islámským státem a vycvičeni americkými a jinými západními vojenskými instruktory, ale nehodlají dát svoji kůži zadarmo. Ve vesnicích a městech, které se turecká armáda pokusila obsadit, zuří tvrdé boje. Kurdové dokonce ostřelovali i města v tureckém pohraničí, kde bylo zraněno dvanáct lidí.

Zatímco Evropská unie, včetně Česka, akci Turecka odsuzuje, americký prezident Donald Trump pokračuje v bizarním zdůvodňování toho, proč stažením amerických vojáků z oblasti dal Turkům zelenou. „Kurdové bojují o svoje území, jen abyste tomu rozuměli. Bojují o svoje území.  A jak dnes někdo napsal v jednom velmi, velmi silném článku, nepomohli nám ve druhé světové válce, nepomohli nám s Normandií, například,“ uvedl Trump.

Co bude s islamisty? 

Trumpovi přispěchal na pomoc i jeho ministr zahraničí Mike Pompeo. Ten sice řekl, že USA Turecku ofenzivu neschválily, ale že současně chápe obavy Turecka. „Turci jsou z jihu (ze Sýrie) ohroženi terorismem.“ Proti Trumpově nepřímé podpoře invaze Turecka do Sýrie panuje ale v USA pobouření mezi jeho republikány. Ti proto přišli s návrhem sankcí pro Turecko za vpád do Sýrie.

Americký prezident Donald Trump
Trump: Kurdové jen bojují o svoje území a nepomohli nám s Normandií

Hrozbou pro USA i Západ jako celek je osud tisíců islamistů, které Kurdové drželi po vítězství nad Islámským státem ve svých věznicích. Nyní by mohli islamisté využít bojů a uprchnout.