Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan mezitím v článku v listu The Wall Street Journal zdůraznil, že jeho země zabrání opustit severovýchodní Sýrii bojovníkům teroristické organizace Islámský stát (IS) a vyzval mezinárodní společenství, aby podpořilo jeho snahu zajistit návrat uprchlíků do Sýrie.

Turecká armáda podle zpravodaje AP, který je na místě, bombardovala zemědělskou oblast v okolí pohraničního města Rás al-Ajn, které dle svého prohlášení před několika dny dobyla. Zároveň turecké letouny v regionu podle zpravodaje podnikly alespoň jeden nálet. Kurdské úřady v severní Sýrii oznámily, že byly zastaveny veškeré dodávky v oblastech kontrolovaných Kurdy, kde útočí Turecko. Zastaveny byly mimo jiné i operace mezinárodních humanitárních organizací. Syrská státní televize odvysílala reportáž, podle které syrská armáda vstoupila do centra města Manbidž, kde jí uvítali místní obyvatelé. Stalo se tak poté, co se Kurdové o víkendu domluvili na odražení turecké invaze s Damaškem. Erdogan v pondělí naznačil, že Turecko je se svými syrskými spojenci připraveno z rukou syrských Kurdů Manbidž dobýt.

Turci chtějí vyčistit oblast od teroristů

Kurdská samospráva na severovýchodě Sýrie podle Reuters oznámila, že boje dosud přinutily více než 275 tisíc lidí opustit domovy včetně 70 tisíc dětí. Na severovýchodě Sýrie za občanské války, která trvá od roku 2011, vznikla de facto kurdská autonomie, kterou ale Damašek neuznává.

Turecko před týdnem ve středu zahájilo proti kurdským milicím na severovýchodě Sýrie rozsáhlou ofenzivu, a to několik dnů poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že američtí vojáci tento region opustí. Kurdské ozbrojené síly přitom několik posledních let bojovaly společně s USA proti IS a ztratily kolem 11 tisíc  bojovníků.

Trump nechá své vojáky v regionu

Západ postup Turecka odsoudil, to ale operaci hájí s tím, že cílem je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice YPG. Ankara chce na tomto území vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část z 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Trump v pondělí vyzval svého tureckého kolegu Erdogana k okamžitému zastavení bojů proti Kurdům v Sýrii. Americké ministerstvo financí mezitím oznámilo, že na sankční seznam kvůli ofenzivě zařadilo turecká ministerstva obrany a energetiky a také ministry obrany, vnitra a energetiky Hulusiho Akara, Süleymana Soylua a Fatiha Dönmeze. Trump na twitteru napsal, že budou zvýšena cla na ocel zpět na až 50 procent a Spojené státy také okamžitě zastaví jednání o obchodní dohodě s Tureckem v objemu 100 miliard dolarů (2,3 bilionu korun). Také oznámil, že stahující se američtí vojáci zůstanou v regionu, aby situaci monitorovali a zabránili opětovného růstu moci teroristických sil a pohrozil, že v případě neuposlechnutí výzvy je připraven "zničit tureckou ekonomiku".