Ankara při překročení hranice nedbalo varování Bagdádu a hranice bez jeho povolení překročila. Irácký premiér Hajdar Abádí Ankaru vyzval, aby respektovala suverenitu Iráku.

Yildirim uvedl, že proti Straně kurdských pracujících (PKK) nebude váhat použít násilí. Pozemní jednotky mají také podporu letectva. 

Svobodná syrská armáda (FSA)
Turecko napadlo Kurdy, ti je však vytlačují ze Sýrie

„Naše jednotky jsou nyní na 30. kilometru za hranicemi na severu Iráku. Pracují na preventivní infiltraci teroristů,“ prohlásil Yildirim v rozhovoru ve svém letadle. Podle něj PKK provokuje. „Nebudeme váhat, dokud tyto elementy nezneutralizujeme. Na stole jsou všechny možnosti,“ dodal.

„Nebudeme akceptovat jakýkoliv útok na suverenitu naší země,“ uvedl premiér Iráku Haider al-Abadi.

Před třemi měsíci Turecko otevřelo novou frontu v syrské válce, když překročilo hranice Sýrie a zaútočilo na Kurdy v Sýrii v oblasti Afrinu. Operaci nazvalo Olivová ratolest. Turci uvedli, že Strana kurdských pracujících (PKK) se základnou v iráckých horách Kandíl je další na řadě.

Stíhací letoun F-35
Pokud nedostaneme americké stíhačky, nakoupíme ruské, hrozí Turecko

Turecký prezident Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že pokud Irák nevyklidí oblast od bojovníků PKK, Turecko zaútočí na Kandíl a Sindžár .

Kurdské jednotky jsou však významným spojencem západních zemí v boji proti Islámskému státu v Sýrii a v Iráku. Nicméně Kurdové již léta bojují za svobodný Kurdistán. 

Vztahy mezi oběma zeměmi se zhoršily také kvůli stavbě tureckých přehrad na řece Tigris. Kvůli nim teď v řece pramenící v tureckých horách teče do Mezopotámie méně vody. Ankara musela na protest Bagdádu upustit vodu z jedné z nových přehrad, která se teprve naplňovala. 

Španělsko. Nádrž Buendia.
Unikátní videa ukazují vysychání přehrad. Nedostatek vody trápí miliony lidí