Města leží v provincii Halab (Aleppo), kde bojuje také syrská armáda. Ta se rovněž blíží k Al-Bábu. Její velení dnes oznámilo, že vojáci a jejich spojenci v minulých dnech obsadili na severovýchodně Halabu 30 měst a farem. Vojsko se tak přibližuje k pozicím turecké armády a jejích spojenců.

Agentura Reuters upozornila, že okolí Al-Bábu je jedním z nejsložitějších bojišť na severu Sýrie. Armáda je od města vzdálená asi šest kilometrů. Kromě turecké armády jsou na místě i povstalecké skupiny, které podporuje Ankara. Nedávno pozice IS v oblasti bombardovala také letadla ruské armády, která stojí za Damaškem.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes podle agentury Reuters informovala také o bojích u Damašku. Členové IS podle ní zaútočili zhruba 70 kilometrů od metropole na vojenské letiště, zabili 14 syrských vojáků a obsadili armádní posty. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Čtěte také: Lidé často vidí jen materiální stránku, tvrdí organizátor pochodu do Sýrie

Organizace Islámský stát má nyní pod kontrolou většinu území východní provincie Dajr az-Zaur a také části provincie Rakka včetně jejího stejnojmenného střediska. V prosinci radikálové z IS podruhé dobyli historickou Palmýru.

Příslušníci IS od roku 2014 obsadili značnou část severu Sýrie a Iráku. V Iráku ale v loňském roce o část území přišli a nyní tam bojují o svou poslední baštu - město Mosul. V Sýrii zahájili bojovníci IS v minulých týdnech ofenzivu, kromě jiného se snaží v Dajr az-Zauru vybojovat enklávy území, které jsou stále pod kontrolu armády.

Čtěte také: Mírové rozhovory o Sýrii byly posunuty na 20. února