"Boj probíhá uvnitř města, kde turecké síly a jejich spojenci z řad povstalců obsadily některé čtvrti," uvedla v Británii založená Syrská obzervatoř pro lidská práva. Informuje o tom AFP.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oproti tomu vystoupil během nedělního dopoledne s prohlášením, podle nějž syrští povstalci ovládli střed Afrínu.

"Jednotky svobodné syrské armády, podporované tureckou armádou, dnes dosáhly plné kontroly nad centrem Afrínu," uvedl turecký vůdce a dodal, že vojáci se nyní v této oblasti snaží odstranit miny. Uvedla to agentura DPA.

Syrští proturečtí povstalci prohlásili, že se do města dostali z východní a západní strany a zmocnily se sousedících čtvrtí Ashrafieh a Jamiliyyeh.

Útok turecké armády na pozice Kurdů v Afrinu
Z Afrínu uprchlo 150 tisíc civilistů, na severu města probíhají ostré boje

Jeden z místních obyvatel AFP sdělil, že civilisté, ukrývající se ve sklepech uvnitř města, slyšeli venku zvuky boje a islámský křik: "Bůh je velký".

Turecké jednotky začaly postupovat do kurdské enklávy kolem Afrínu okamžitě poté, co před téměř dvěma měsíci vstoupily na syrské území a zahájily ofenzívu. Jejich útok od začátku směřuje proti kurdským Lidovým obranným jednotkám (YPG), které Ankara označuje za "teroristickou odnož" v Turecku zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). 

Příjezd syrských provládních jednotek do Afrínu
Syrské vládní jednotky dorazily do Afrínu. Turci je začali ostřelovat

Kurdské Lidové obranné jednotky, zkráceně nazývané kurdské milice, přitom tvořily páteř mezinárodní vojenské aliance pod vedením Spojených států, která bojovala proti Islámskému státu a dostala tuto džihádistickou teroristickou organizaci z většiny syrského území. 

Podle Syrské observatoře pro lidská práva bylo od zahájení turecké ofenzívy 20. ledna zabito už víc než 280 civilistů. Turecká vláda tyto informace popírá a tvrdí, že její armáda je "velmi opatrná" ve snaze zabránit civilním ztrátám.

Kurdské milice. Ilustrační snímek
Syrská armáda bude spolupracovat s Kurdy. Chce vyhnat Turky z Afrínu

Během posledních tří dnů uteklo z Afrínu víc než 200 tisíc civilistů, uvedla observatoř.