Všichni zadržení měli na sociálních sítích zveřejnit příspěvky otevřeně kritizující tureckou ofenzívu v severosyrském Afrínu. Jedná se zejména o politiky, novináře a nejrůznější aktivisty za lidská práva. 

Na jejich zatčení okamžitě zareagovala francouzská nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF), jež se zastává novinářů a pracovníků v médiích, kteří jsou sužování cenzurou a perzekucí. Organizace obvinila Ankaru z toho, že rozpoutala „hon na čarodějnice“.

Ačkoli zahájení turecké ofenzivy v Afrínu podpořila většina tamních politických stran i médií, poměrně záhy se v zemi začaly ozývat hlasy volající po jejím ukončení. Jako první ji ostře kritizovalo sdružení tureckých lékařů. Následně ji odsoudilo i přibližně 170 umělců, kteří v otevřeném dopisu vyzvali tureckou vládu k okamžitému ukončení vojenské operace.

„Věřte mi: Tohle nejsou žádní intelektuálové, ale banda otroků. Jsou to obyčejní sluhové imperialismu,“ reagoval na kritiku turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zároveň zopakoval, že lidé, kteří se zúčastní protestů proti ofenzivě v Sýrii, „zaplatí vysokou cenu“.

Turecké ozbrojené síly podporované zhruba 25 tisíci příslušníků Svobodné syrské armády (FSA) oficiálně zahájily ofenzivu v severosyrském Afrínu v sobotu 20. ledna. Ankara dala operaci název „Olivová ratolest“ a jejím prostřednictvím otevřela novou frontu sedmileté občanské války v Sýrii. Tato válka si zatím vyžádala přibližně půl milionů lidských obětí.