V zemi od té doby pokračují rozsáhlé personální čistky, jejichž cílem je zlikvidovat příznivce duchovního Fethullaha Gülena, který je podle Ankary osnovatelem puče. Mezi více než čtyřmi desítkami novinářů, kteří mají být vzati do vazby, je například i komentátorka a bývalá poslankyně Nazli Ilicaková.

Čistky provádí také turecká státní letecká společnost Turkish Airlines. Dnes v prohlášení oznámila, že propustila 211 zaměstnanců „v rámci nezbytných opatření" proti síti Fethullaha Gülena a proti „postojům a chování, jež jsou v rozporu se zájmy naší země a naší (letecké) společnosti".

Turkish Airlines, která létá do 284 míst ve 113 zemích, loni dosáhla rekordních výsledků. Její obrat se podle agentury AFP zvýšil o 19 procent na 8,9 miliardy eur (přes 240 miliard korun) a čistý zisk stoupl o 65 procent. Letos ale společnost zaznamenává ztráty kvůli zhoršené bezpečnostní situaci.

Personální čistky v nejrůznějších institucích v Turecku se zatím dotkly přes 60.000 vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni, propuštěni z práce či odvoláni z funkcí. Přes 11.000 lidí, většinou vojáků, je ve vazbě. Za mřížemi se ocitlo mimo jiné skoro 300 příslušníků prezidentské stráže, což je zhruba desetina této elitní jednotky, a také 126 generálů a admirálů.

Agentura Anadalu dnes informovala, že policie zadržela tři pučisty podezřelé z účasti na útoku komanda proti hotelu v letovisku Marmaris, kde v té době trávil s rodinou dovolenou prezident Erdogan. Stalo se tak při dopravní kontrole, která je součástí rozsáhlého pátrání po účastnících zmařeného puče. Bezpečnostní síly stále v této souvislosti ještě hledají čtyři další osoby, uvedla agentura Anadolu.