Severoatlantická aliance (NATO) Erdogana v minulosti varovala, že ruské systémy nejsou kompatibilní s alianční sítí protiletecké ochrany. Spojené státy nabídly Ankaře prodej svého zařízení Raytheon Co Patriot a stanovily termín 15. února, do kterého se Turecko mělo k jejich návrhu vyjádřit. 

Washington zároveň podle agentury Reuters pohrozil, že by obchod s Moskvou mohl vést k ohrožení plánovaného posílení turecké armády o americké stíhačky Lockheed Martin F-35 a v krajním případě i k uvalení sankcí ze strany Spojených států.

Problémy s dodávkami

Navzdory upozornění NATO a americkým hrozbám však Erdogan potvrdil, že Turecko plánuje sjednanou dohodu dodržet. „Domluvili jsme se s Ruskem na nákupu systémů S-400, takže nepřipadá v úvahu, že bychom nyní vycouvali. Tak to prostě je,“ řekl prezident televizi NTV.

Ankara je podle něj otevřená i nákupu raketových systémů z USA, pokud by to bylo v národním zájmu. Dodal však, že v minulosti byly potíže s dodávkami. „Americká strana vidí možnost brzké dodávky pozitivně, ale neposkytla konkrétní informace. Pokračujeme proto v práci založené na příslibu dodávky ruských systémů v červnu letošního roku,“ prohlásil Erdogan.

První země NATO

Informace o možném tureckém nákupu ruských protileteckých zařízení se objevily poprvé již v listopadu 2016. K podpisu smlouvy však došlo až v září roku 2017 a Ankara současně zaplatila první splátku. Pokud k dokončení obchodu dojde, stane se Turecko první členskou zemí NATO, která bude ruské systémy S-400 používat.