Evropské ujištění přichází poté, co řecké soudy nejméně v jednom případě rozhodly ve prospěch uprchlíka, který si u nich stěžoval, že jeho vrácení do Turecka nebylo právně v pořádku, neboť Turecko není bezpečná země. Podobné rozhodnutí přitom může zcela rozvrátit jádro postupu, v jehož důsledku v posledním měsíci poklesly počty migrantů přijíždějících do Řecka o 90 procent.

Evropská unie se totiž v březnu dohodla s Ankarou na postupu, podle kterého jsou – po individuálním posouzení azylové žádosti – zpět do Turecka posíláni všichni migranti, kteří v posledních dvou měsících připluli na řecké ostrovy v Egejském moři.

Výměnou unie slíbila za každého Syřana mezi nimi převzít na své území jiného syrského uprchlíka z táborů v Turecku, podpořit situaci syrských uprchlíků v zemi výraznou finanční pomocí, zrychlit jednání o bezvízovém styku a otevřít nové kapitoly vlekoucích se tureckých přístupových jednání.

Organizace sledující dodržování lidských práv už v březnu dávaly najevo své znepokojení nad dohodou, některé před faktickou situací v Turecku a postupem tamních bezpečnostních sil vůči migrantům varují i nyní.

„Dostali jsme z Turecka ujištění o ochraně jak Syřanů tak občanů dalších zemí," poznamenal ale dnes eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos.

Chovanec: Je dobře, že ujištění zaznělo

Komise proto možnost vracet uprchlíky do Turecka hodnotí podle něj pozitivně a dnes jí v jejím postoji podpořily i unijní státy. „Řecko nyní může nabídnout dodatečná právní vodítka své azylové službě k efektivnímu provádění dohody mezi EU a Tureckem," poznamenal komisař.

Podle českého ministra vnitra Milana Chovance je dobře, že podobné ujištění jasně zaznělo. „Jinak se může stát, že Řecko bude čelit hromadným žalobám migrantů, kteří budou na základě těchto dohod odsunuty," poznamenal. Řecko podle něj už od března své evropské partnery ujišťovalo o tom, že Turecko chápe jako bezpečnou zemi pro vracení migrantů.