Boje v Idlibu vyhnaly z domovů od prosince skoro milion lidí, z nichž část se nyní vydala v Turecku k řecké hranici. Nynější nápor na hranici Turecka a Řecka vyvolalo podle agentury AP čtvrteční konstatování vysoce postaveného tureckého činitele, že Ankara už nebude v jejich překonání bránit. Téměř ihned se k pozemní hranici s Řeckem a k západnímu pobřeží Turecka vydaly proudy běženců, napsala agentura Reuters.

"Dozvěděli jsme se, že hranice jsou otevřené, a tak jsme se sem vydali," řekl agentuře AP sedmnáctiletý Alí Nikad z Íránu. "Tady jsme ale zjistili, že jsou zavřené. Našli jsme díru v plotě a prošli jsme jí," dodal. Než se dostal se skupinou přátel do Řecka, strávil v Turecku dva měsíce. Chce se přidat ke strýci, který už je v Řecku.

"Vláda udělá cokoli, aby hranice ubránila," uvedl mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. "Nijak to nesouvisí s Idlibem," dodal. Živý přenos řecké televize Skai ukázal, že řecká policie po skupinkách běženců dnes ráno vypálila slzný plyn, zatímco migranti na ni z turecké strany házeli kamení. Média se mohla přiblížit pouze kilometr k hranici.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na svědky, se v nárazníkové zóny mezi dvěma hraničními stanovišti nachází kolem 500 lidí a další stovky jsou na turecké straně hranice. Agentura dále zmiňuje video, který na místě v noci natočil policista. Běženci na něm hází na policisty zapálené kusy dřeva. Řecká vláda odhaduje, že se na turecké straně hranice u přechodu Pazarkule/Kastanies na severozápadě země shromáždily tři tisíce utečenců.

Nárůst napětí

Turecko již poskytlo útočiště 3,5 milionu syrských uprchlíků a opakovaně hrozilo, že "otevře brány" do Evropy. Erdogan dnes během projevu v Istanbulu uvedl, že hranice překročilo už 18.000 lidí. Tomuto údaji neodpovídá prohlášení řecké vlády, ani popis situace agenturami.

Podle nejmenovaného řeckého policisty, na něhož odkazuje agentura Reuters, na hranici Řecka a Turecka dlouhé zhruba 200 kilometrů stoupá napětí. Skupinky migrantů se je snaží překonat, ale jsou soustavně odráženy.

Dnes se podařilo hranici do Řecka podařilo překonat malým skupinám migrantů, napsala agentura AP. Většina z nich jsou muži z Afghánistánu, ale přešly i rodiny s malými dětmi. V noci se uchýlili do opuštěných budov a kaplí na řeckém venkově, ráno se vydali směrem na sever.

Evropa zažila v roce 2015 migrační vlnu, kdy do EU dorazilo přes milion běženců, z toho na 860 tisíc přes Řecko. Přiliv utečenců touto trasou pomohla od roku 2016 výrazně omezit dohoda EU s Tureckem. Ankara zpřísnila hraniční kontroly výměnou za finanční pomoc z Bruselu, příslib bezvízového styku pro Turky a obnovení jednání o vstupu Turecka do EU.

Bezvízový styk zatím zaveden nebyl a ani vstupní jednání nepokročila. V posledním roce se ale počet příchozích migrantů do EU, konkrétně do Řecka z Turecka, opět zvýšil.