Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová oznámila, že ministerstvo spravedlnosti „zatím žádné extradiční materiály neobdrželo“.

Sálih Muslim působil do loňského roku ve vedení syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD). Před čtrnácti dny ho Ankara zařadila na seznam nejhledanějších teroristů.

Podle Turecka je PYD součástí turecké Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara řadí k teroristickým organizacím. V tamních médiích se pro obě organizace používá společná zkratka PYD/PKK.

Bozdag v televizi dále prohlásil: „Turecko očekává, že Muslim, který je vůdcem teroristické skupiny a proti Turecku aktivně osnuje teroristické útoky, bude Českou republikou vydán na základě právních podmínek platných mezi oběma zeměmi.“

Už předtím přinesla turecká agentura Anadolu informaci, že Ankara na žádosti o vydání pracuje. Napsala také, že turecké ministerstvo vnitra na Muslimovo dopadení vypsalo odměnu bezmála milion dolarů (asi 20 milionů korun).

České úřady podle Anadolu požádaly Turecko o potřebnou dokumentaci.

Izraelský deník The Jerusalem Post připomíná, že německá kancléřka Angela Merkelová Turecko už dříve kritizovala za zneužívání zatykačů Interpolu.

V loňském roce se Turkové snažili prosadit vydání německého spisovatele zadrženého ve Španělsku. Dogan Akhanli byl zatčen vloni v srpnu v Granadě. Po důrazných protestech ze strany německé vlády byl následující den propuštěn.