Arménie předem požádala Turecko o povolení použít jeho vzdušný prostor pro stroj, na jehož palubě bude humanitární pomoc určená pro syrské město Halab. Turecko k tomu dalo svolení, ale jenom za podmínky, že náklad bude v Turecku zkontrolován. Letadlo přistálo na pokyn tureckých úřadů v Erzurumu na východě země a po kontrole dostalo povolení k odletu.

Arménské ministerstvo zahraniční oznámilo, že krátké zadržení letadla v Turecku nepovažuje za nic výjimečného. Jde prý o plánovanou humanitární dodávku do Sýrie zahrnující potraviny a oblečení.

Ředitel arménské letecké společnosti Air Armenia Arsen Avetisjan řekl, že navzdory předchozí arménsko-turecké dohodě se turecké úřady s pomocí místního tisku pokusily z případu udělat show.

Zpočátku unáhlené zpravodajství o přistání letadla bylo motivováno případem z minulého týdne. Turci totiž minulou středu přinutili k přistání syrské letadlo na lince Moskva-Damašek. Zabavili pak kontejnery, v nichž byla údajně munice ruské výroby určená syrské armádě. Rusko a Sýrie nelegálnost nákladu popřely. Stroj pak po vyložení a s devítihodinovým zpožděním přistál v Damašku.

Incident vyvolal diplomatický konflikt, který skončil vzájemným uzavřením vzdušného prostoru Turecka a Sýrie.