Na místě katastrofy v Turecku pomáhá přes 24 400 záchranářů, uvedla s odvoláním na turecký AFAD agentura AP. Vzhledem k tomu, že pondělní zemětřesení zasáhlo tak rozsáhlé území a jen turecké úřady hovoří o zřícení téměř 6000 budov, je však jejich úsilí značně rozptýlené.

Podle úřadu AFAD byl rovněž zřízen letecký most a podniknuto 146 letů s cílem doručit pomoc. Celkem bylo zatím dodáno 300 tisíc přikrývek, 41 504 rodinných stanů, ohřívače a kuchyňské potřeby, uvádí BBC s odvoláním na turecké úřady.

Ničivé zemětřesení v Turecku
Mrazivá svědectví: Z trosek slyšíme zvuky, pomoc ale nepřichází, zní z Turecka

Do Turecka se chystají vyslat pomoc mimo jiné i dvě izraelské humanitární organizace, které si na úterý objednaly let do Gaziantepu, aby tam dopravily záchranáře, zdravotníky a humanitární pomoc, uvedla CNN. Záchranáře už dříve Turecku nabídla také Ukrajina, která už téměř rok čelí ruské invazi spojené s bombardováním kritické infrastruktury.

Česká republika vyslala do Turecka tým 68 záchranářů, jehož členy jsou hasiči, lékaři, stavební inženýři či kynologové.

Potraviny, léky i přikrývky 

Na mezinárodním letišti v syrské metropoli Damašku ráno přistála letadla s pomocí z Iráku a Íránu, která do země dopravila mimo jiné potraviny, léky a přikrývky, uvedla syrská státní agentura SANA. Na syrské straně je však zasažená oblast rozdělena na území pod vládní kontrolou a povstalci ovládanou enklávu. Ta je obklíčená vládními silami podporovanými Ruskem, uvedla agentura AP.

Přísun kriticky důležité pomoci OSN do severozápadní Sýrie přes Turecko se dočasně zastavil kvůli poškození silnic a dalším logistickým problémům souvisejícím se zemětřesením, upozornila dnes ráno mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA), kterou citovala agentura Reuters. BBC už dříve upozornila, že hranice s povstalci ovládaným regionem jsou přísně kontrolovány a že mezinárodní záchranné úsilí v oblasti neexistuje.

Pohled na zemětřesením zasažené turecké město Iskenderun
Při zemětřesení v Turecku a Sýrii zemřely tisíce lidí. Počet obětí nadále roste

Organizace Syrský arabský červený půlměsíc mezitím uvedla, že je připravena poskytnout pomoc ve všech regionech Sýrie včetně oblastí ovládaných povstalci. Její šéf vyzval OSN, která dlouhodobě koordinuje pomoc v regionu ovládaném opozicí, aby to pomohla zprostředkovat.

„Neděláme rozdíly mezi žádným ze syrských obyvatel,“ řekl na tiskové konferenci šéf organizace Chálid Hbúbátí, kterého cituje Reuters. „Jsme připraveni vyslat konvoj s pomocí přes dělící čáru do zasažených oblastí v regionu Idlíb (na severu Sýrie). Pokud nám (opozice) otevře cestu, pojedeme,“ dodal. Zároveň vyzval k větší mezinárodní pomoci.